Kanser dünyayı tehdit ediyor

Kanser dünyayı tehdit ediyor.30916
  • Giriş : 08.04.2009 / 10:30:00

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreteri Engin Güner, çağın en ölümcül hastalıklarından biri olan kanserin tüm dünyada artığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı bir kuruluş olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Örgütü'nün (International Agency for Research on Cancer–IARC) verilerine göre, 2008 yılında 12 milyon kişiye kanser teşhisi konulduğunu belirten Güner, 7 milyon kanser hastasının ise yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Güner, buna karşılık kanser teşhisi konulduğu halde hayatta olanların sayısı 25 milyona çıktığını, 2030 yılı itibarıyla yılda 26 milyon kişiye kanser teşhisi konulacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Kanserin, halen kalp ve damar hastalıklarından sonra dünyada en fazla ölüme neden olan ikinci hastalık olarak nitelendirildiğini bildiren Güner, hastalığın ülkelerin sağlık sistemlerine getirdiği yükün, hastalarda ve ailelerinde yol açtığı duygusal yıkım ve topluma maliyetinin de giderek artığını söyledi.

"Kanser yoksul ülkelerin hastalığı"

Engin Güner, IARC tarafından hazırlanan "Dünya Kanser Raporu 2008"e göre, kanserden ölüm oranlarının gelişmiş ülkelerde düşmeye başladığı, buna karşılık mücadele için yeterli kaynaklara sahip olmayan düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde ölüm oranlarının arttığını belirterek, "Kanser tüm dünyada yayılırken, ölüm oranlarındaki dengesizliğin de yavaşça artmaya başladığı görülüyor. Avrupa Birliği (AB), ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde kanserden ölüm oranları düşüyor. Bu ülkelerde yüksek gelir gruplarıyla düşük gelir grupları arasında bu bakımdan farklar ortaya çıksa da genel ortalamalar düşüyor. Buna karşılık kanserle mücadelede kaynakları yetersiz kalan orta ve düşük gelirli ülkelerde, etkin tedaviler uygulanamadığı için ölüm oranları yükseliyor"dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*