Kanser fakiri vuracak!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

ESMO Başkanı Mellstedt, "2030'da kanser vakalarının yüzde 80'i düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde görülecek" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Medikal Onkoloji Topluluğu'nun (ESMO) bu yıl İstanbul'da yapılan kongresi için Türkiye'ye gelen ESMO Başkanı Prof. Dr. Hakan Mellstedt, 2005 yılında 7.6 milyon olan dünyadaki kanser ölümlerinin 2030 yılında 11 milyona ulaşacağını açıkladı. "Kanser vakalarının neredeyse yüzde 80'i düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde ortaya çıkacak" diyen Prof. Mellstedt, kanseri bir salgın olarak düşünmek gerektiğini söyledi.
İsveç Karolinska Kanser Merkezi Başkanı da olan Mellstedt, kanser hastalarının 2050 yılında 35 milyon kişiyi bulacağını kaydederek, bunun büyük çoğunluğunun özellikle gelişmekte olan ülkelerde olacağını bildirdi. Kanserdeki artış oranının hiçbir hastalıkta görülmediğine işaret eden Mellstedt, gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla virüse bağlı kanserlerde artış olduğunu vurguladı.

Aşısı olan kanserler
Gelişmekte olan ülkelerde kanserin en önemli nedeninin enfeksiyonlar olduğunu açıklayan ESMO Başkanı, bunların başında rahim ağzı ve karaciğer kanserlerinin geldiğini bildirdi. Rahim ağzı kanserine HPV'nin (rahim ağzı kanserine yol açan virüs), karaciğer kanserine de Hepatit B virüsünün yol açtığını hatırlatan Mellstedt, "İyi haber olarak karaciğer kanseri Hepatit B aşısıyla, rahim ağzı kanseri de yeni piyasaya sürülen aşıyla önlenebilir. Bu nedenle, bu kanserleri önlenebilir hastalık olarak görüyoruz. Ama ülkelerin gelişmesiyle birlikte yaşam tarzına bağlı olarak gelişen kanserler artacak" dedi.

'10 yıl hayatta kalım baz alınıyor'
Bugüne kadar kanser tedavisinde 5 yıllık hayatta kalım oranından başarı olarak bahsedildiğini söyleyen Mellstedt, şöyle devam etti: "Bugün artık bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. 10 yıllık sağ kalımlardan söz ediyoruz. Bugün kanserlerin yüzde 60'ı tedavi edilebilir düzeydedir. Çocuklarda ise başarı oranları yüzde 75'i buluyor. Benim beklentim, erişkinlerde başarı oranlarının 10 yılda yüzde 75'lere çıkması. Bunda etkili ilaçlar rol oynadı."

Aşılar 5 yıl sonra çıkacak
Kansere karşı HPV ve Hepatit B gibi koruyucu aşıların bulunduğunu belirten Mellstedt, tedavi edici aşıların da 5 yıl sonra prostat ve akciğer kanserlerinde kullanılabileceğini söyledi.
Kök hücre tedavilerinden de umutlu olduğunu söyleyen Mellstedt, bütün tümörlerin bir kök hücreden başladığını düşündüklerini, buna karşı aşı çalışmalarının gündeme geleceğine inandığını ifade etti.
"Kanserin en önemli nedeni yaşam tarzıdır. Kanser korunulabilir bir hastalıktır" diye konuşan Mellsted, yaşam tarzı değişiklikleriyle kanser riskini yüzde 30 düşürmenin mümkün olduğunu vurguladı. Mellstedt, yaklaşık 200 tipi bulunan kanserden korunmak için sigara ve alkolü bırakıp, kilo alımını azaltıp, fiziksel aktiviteyi artırmayı şart koştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious