Kanser hastaları da anne olabilecek!

Kanser hastaları da anne olabilecek!.7579
  • Giriş : 24.04.2008 / 14:44:00

Doğurganlığı yok eden kemoterapiye karşı yeni bir yöntem geliştiridi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genç ve kanser hastası kadınların bebek sahibi olmalarına yardımcı olabilecek bir teknik geliştirildi. İşte kanserli kadınlara bebek sahibi olma fırsatı tanıyan yöntem. İngiltere’nin Edinburgh kentindeki araştırmacılar, yaptıkları deneylerde laboratuar ortamında insan yumurtası geliştirebilmeyi başardılar. Geliştirilen yöntemle, olgunlaşmamış yumurtalar depolanıp, döllenip ardından rahme yerleştiriliyor.

Yöntem, kemoterapi gören kadınların doğurganlıklarını korumanın yanında, kök hücre araştırmasında kullanılacak yumurta sayısının da artırılmasına imkân tanıyor. Mevcut durumda, kanser teşhisi konan genç kadınlar, tedavide gördükleri kemoterapi nedeniyle doğurganlıklarını kaybedebiliyorlar.

Bu teknik öncesinde doktorlar, kanser tedavisi gören kadınların yumurtalıklarından bir kesit alarak, hayatlarının daha sonraki evrelerinde tekrar yerlerine naklediyorlardı. Ancak bu yöntemin, alınan yumurtalıklarda kanserli hücreler bulunma ihtimali dolayısıyla, kesitin yeniden yerleştirilmesi evresinde, tedavi gören kişide tekrar kanser oluşturma riski bulunuyor. Yeni geliştirilen teknik ise böyle bir risk içermiyor.

Edinburgh Üniversitesi’nde araştırmayı yöneten Dr Evelyn Telfer, geliştirdikleri teknik sayesinde ìkadınların biyolojik saatlerini dondurabildiklerini" söyledi. Dr Telfer, kadınların doğurgan dönemleri boyunca kullanacakları tüm yumurtaların, kendilerinde doğuştan bulunduğunu ve zaman içinde bu yumurtaların yüzde 99,9’unu kaybettiklerine dikkat çekti. Buldukları yöntemle, yumurtalıktan çok küçük bir parça aldıklarını söyleyen Dr Telfer, yaptıkları deneylerle, alınan yumurtalıkta bulunan olgunlaşmamış yumurtaların gelişmesini sağlayıp döllemeyi başarabileceklerini gösterdiklerini belirtiyor.

Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious