Kanser hastalarının umudu bitkiler

Kanser hastalarının umudu bitkiler.26420
  • Giriş : 07.05.2008 / 22:07:00

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, kanser hastalarının büyük bölümünün bitkilerden umut aradığını belirterek, bunların içinde ise en çok ısırgan otunun kullanıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Doç. Dr. Ünsal, Türkiye'de alternatif tedavi yöntemlerinden en çok bitkilerden yararlanıldığını bildirdi.

"Hastalar genellikle kullanılan tedavilerden ümit kestiklerinde veya kaybedecek bir şeylerinin olmadığını düşünmeye başladıkları zaman alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlıyor" diyen Doç. Dr. Ünsal, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 2 milyarın üstünde kişinin alternatif tıp ilaçlarını kullandığını, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 40-60 arasında değiştiğini kaydetti.

Hastaların daha çok yakın çevresinden ve arkadaşlarından etkilenerek bu tedavilere başladıklarını anlatan Doç. Dr. Ünsal, "Türkiye'de daha sık olarak bitkisel karışımlar ve çaylar kullanılmaktadır. Isırgan otu en sık kullanılan bitkisel maddedir. Hastaların bunu daha ucuz ve kolay elde etmelerinin sık kullanımda neden olduğu düşünülebilir" dedi.

"doktor kontrolünde uygulanmalı"

Kanser hastalarının yüzde 90'ınının bir yıl içinde alternatif tedavi yöntemlerinden birini mutlaka kullandıklarını ifade eden Ünsal, şunları kaydetti:

"Hastaların çoğu bu tedavileri kullandıklarını saklıyor. Her iki tedavi yönteminde de özelikle ilaç olarak kullanılan bitkisel maddelerin diğer organlara toksik olup olmadığı iyi değerlendirilmelidir.

Özellikle bitkisel maddelerin bazıları karaciğer ve böbreklere toksik etki yapmaktadır. Ayrıca hastaya uygulanan tedavilerle bu maddeler etkileşime girerek tedavinin fayda vermemesine neden olabilir. Bu nedenle bu maddelerin doktor kontrolünde ve bilinçli uygulanması gerekir."

Doç. Dr. Ünsal, normalde kullanılan tedaviyi keserek, alternatif yöntemlere başvurmanın hastalığın ilerlemesine neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious