Kanser her yıl 7 milyon canı tehdit ediyor

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Kültür Sanat Evi'nde "Kanser Biyokimyası" isimli seminer gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Seminere konuşmacı olarak katılan EÜ İzmir Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülsün Özentürk, "Kanser geniş ölçüde kurtulunabilir bir hastalıktır. Erken tanının yanı sıra sigara içmeyerek, sağlıklı yiyecekler tüketerek ve kanser yapıcı maddelerden sakınarak kanserden korunmak olasıdır. Ancak halkı bu konuda bilgilendirmek ve eğitmek her şeyden önemlidir" dedi.

Kanser istatistiklerine göre her yıl dünyada 11 milyondan fazla kişinin kanser tanısı aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Özentürk, yine istatistiklere göre bu sayının 2020 yılında 16 milyona ulaşabileceğinin ve her yıl kanserden ölümlerin 7 milyon civarında olacağının tahmin edildiğini belirtti. Prof. Dr. Özentürk, "Erkeklerde en sık görülen iki kanser akciğer ve mide, kadınlarda ise meme ve rahim kanserleridir. Türkiye'de en sık görülen beş kanser türü ise sırasıyla akciğer, meme, mide, deri ve mesane kanserleridir. Kadınlarda en sık görülen beş kanser türü meme, deri, mide, over ve kolon kanserleridir; erkeklerde ise akciğer, mide, mesane, prostat ve deri kanserleridir" şeklinde konuştu.

Doğu Avrupa'da erkeklerde ve Kuzey Avrupa'da ise kadınlarda kanserden ölüm riskinin fazla olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özentürk, "Dünyada her yıl akciğer kanserinden 900 binden fazla, mide kanserinden 600 binden fazla, kolon ve karaciğer kanserinden ise 400 binden fazla ölüm gerçekleşmektedir" diye konuştu.

Her ülkedeki coğrafi ve kültürel farklılıklar göz önünde bulundurularak ulusal kanser kontrol programının kurulması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özentürk, bu programın kanserden ölümleri azaltmayı ve kanserli hastaların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir halk sağlığı programı olduğunu kaydetti. Kanserin bir toplumdaki etkisini anlamak ve kontrol altına almak için o toplumda kanserin doğru görüntüsünü verecek veriyi depolamanın önemine değinen Prof. Dr. Özentürk, "Kurulacak kanser kayıt sisteminin en önemli hedefi önce bir toplumda kanserin görülme sıklığını bulmak, daha sonra kanserin kontrol altına alınması için kanserin yapısının ve nedeninin araştırılmasına olanak sağlayan veriyi toplamaktır. Böylece toplumdan topluma değişiklik gösteren kanser tiplerinde o toplumun özelliklerine uygun önlemler alınmış olur" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious