Kanser olduğunu fotoğrafından anladı

Kanser olduğunu fotoğrafından anladı.14873
  • Giriş : 07.05.2009 / 20:21:00

Çektiği fotoğraflarda bebeğinin gözünde bir parlaklık çıkıyordu. Şüphelendi doktora götürdü ve acı gerçek ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de 32 yaşındaki Elizabeth Hale adlı kadın yeni aldığı cep telefonu kamerasıyla sekiz aylık bebeği Thomas'ın fotoğraflarını çekmeye başladı.

İlk karede, bebeğin gözlerindeki flaş yansımasında tuhaflık olduğunu gören anne, cep telefonunun kamerasında bir tuhaflık olduğunu düşündü.

Bunun üzerine tekrar tekrar fotoğraflar çeken anne, fotoğrafların hepsinde çocuğun gözünün kedi gözü gibi göründüğünü ve aynı tuhaf parlamanın olduğunu gördü.

Elizabeth'in hemşire olan kardeşi Thomas'ın bir doktora gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine uzman bir doktora gösterilen Thomas'ta beş yaş altındaki çocuklarda görülen bir kanser türü olan göz kanseri (retinoblastom) olduğu tespit edildi.

Thomas'ın biri sol diğer üçü sağ gözünde olmak üzere dört tümörünün olduğu ortaya çıktı.

Altı aylık kemoterapiye başlayan küçük Thomas'ın her üç haftada bir girdiği lazer tedavisine iyi yanıt verdiği belirtiliyor.

Çocuklarda görülen retinoblastomun belirtileri arasında flaşla çekilmiş fotoğraflarda kedi gözü yansıması ya da siyah göz görüntüsünün oluşması yer alıyor.

Bu kanser türünün erken teşhisi durumunda vakaların yüzde 95'inin iyileştiğini öğrenen Elizabeth Hale, ailelere de dikkatli olmaları çağrısında bulunuyor.

Gazeteport

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*