Kanser tedavisinde devrim

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

İngiliz Independent gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, kemoterapi ilaçlarının etkisini artıran ve yan etkilerini ortadan kaldıran bir yöntem geliştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taxol adlı ilaç, akciğerdeki kanserli hücrelerde 10 bin kat daha etkili oldu.
"Kanser tedavisinde devrim" başlıklı haber şöyle:
"Bilimadamları, kemoterapi ilaçlarının etkisini artıran ve yan etkilerini ortadan kaldıran bir yöntem geliştirdiler. RNA müdahalesi adı verilen ve bazı genlerin etkisizleştirilmesi temeline dayanan bu yöntemle Taxol adlı ilaç, akciğerdeki kanserli hücrelerde 10 bin kat daha etkili oldu.
Araştırmacılar, bununla birlikte yöntemin insanlar üzerinde denenebilmesi için daha fazla laboratuvar çalışmaması ve hayvanlar üzerinde deneye ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Hastalar üzerindeki deneylere üç ila beş yıl içinde başlanması bekleniyor."

KİLİT ÖNEME SAHİP GENLER SAPTANDI

Bu arada, bilim adamlarının, kanserin tedavisiyle ilgili çalışmalarında, kemoterapinin kanserli hücreler üzerindeki etkisini denetleyen kilit öneme sahip genleri saptadığı bildirildi.
Teksas Güneybatı Tıp Merkezi Üniversitesinden araştırmacılar, etkilerini denemek amacıyla tek tek genlerin işlevlerini sistematik olarak engelledi.
Genlerin işlevlerinin engellemesiyle ilgili olarak yapılan 87 deneyde, kemoterapinin kanserli hücrelerdeki etkisinin arttığı ortaya çıktı.
Araştırmacıların deneylerinde, bir genin faaliyetini engellemek için "küçük müdahaleci Ribo Nikloit Asitler (RNA) denilen küçük moleküller kullandı. Her genin faaliyetinin engellenmesinden sonra araştırmacılar, kemoterapi görmüş kanserli hücrelerin yaşama oranını test etti.
Bunun, kemoterapinin hastalardaki yan etkilerinin azaltılması amacıyla, kemoterapinin daha az dozajda verilmesine imkan tanıması bekleniyor.
Ancak bilim adamları, bu çalışmaların hayvanlardan ziyade tecrit edilmiş insan kanser hücreleri üzerinde yapıldığı için, daha fazla araştırma gerektirdiğine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious