Kanser tedavisinde umut!

  • Giriş : 01.06.2008 / 20:33:00

Dünya Sağlık Örgütü kanser vakalarının artacağına dair uyarılarda bulunurken dünyada korkularınızı hafifletecek buluşlar yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Sağlık Örgütü kanser vakalarının artacağına dair uyarılarda bulunuyor. Ama hemen panik olmayın, dünyada binlerce merkezde korkularımızı hafifletecek buluşlar yapıyor.

Yeni gelişmeleri öğrenmek için Amerika'nın en önemli kanser merkezlerinde araştırmalar yaptık. New York'ta kanser konusunda çalışma yapmak için özel bir gökdelen hazırlanmış. Burada denenen yeni tedavi yöntemleriyle hastaların ömrü uzatılıyor. Memorial Soan- Kettering Kanser Merkezi'ne bağlı dünyanın en büyük araştırma laboratuvarı tam 22 katlı.

Amerika'da Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi akciğer kanserini özel bir ilaçla beş günde iyileştirdiklerini iddia ediyor. Hiç sigara içmeyenlerde sonuçların daha da başarılı olduğu üzerine çalışmalar var. Üstelik bu sonuçlar artık hiçbir şansı kalmayan ilerlemiş kanser hastalarında alınıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kabul edilen Yale ve Harvard'ı dereceyle bitiren Dr. William Pao şimdi de dünyanın en büyük araştırma laboratuvarı Sloan Kettering'de önemli bir çalışmaya başkanlık yapıyor. Babası kanserden öldüğü için kanser çalışmalarına başlayan Dr. William Pao 'Hedef terapi' adlı özel bir tedavi yöntemi geliştirmiş. Bu yöntemle kanser tamamen iyileşmiyor ancak kronik bir hastalığa dönüştürülüyor. Kanseri şeker hastalığı gibi sürekli ilaç kullanarak tedavi etmeye başladığını söylüyor. Çalışması bununla sınırlı değil bazı kanser türlerinde ilaçla tedavi sağladıklarını ve beş günde tümörü yok ettiklerini söylüyor. Dr. Pao, kendi özel laboratuvarında çalışmalarıyla ilgili soruları yanıtladı:

Umudu kalmayan kanserlerde başarı sağladığınız bir tedaviniz var mı?
Var. Akciğer kanserinin bir türünü çok kısa bir sürede tedavi etmeyi başardık. Bir ilaç tedavisi uyguluyoruz. Bu ilaç FDA tarafından onaylanmış ve Amerika'da kullanılan bir ilaç. Hiç başka şansı kalmamış hastalara bunu yüksek dozda verdiğimizde beş günde iyileşme sağladık. Ama küçük bir hasta grubu için bu etkili oldu. Şimdi amacımız tüm kanser türleri için bunu başarabilmek. Hastanın tümörü küçüldükten sonra da ilacı her gün almayı sürdürmesi gerekiyor.

Hastaların ne kadarında bu hızlı iyileşmeyi sağlayabildiniz?
Hastalar patoloji raporlarına baksın. EGFR isimli bir akciğer kanseri türüne sahiplerse bu ilaç tedavisi yüzde 75 başarı oranı sağlıyor. EGFR'nin açılımı Epidermal Growth Factor Receptor Mutant... Kadınlar daha şanslı. Onlarda başarı oranı daha yüksek. Hayatında hiç sigara içmediği halde kanser olanlarda bu ilacın etkisi çok daha fazla oldu.

Kanseri iyileştirmeyi başarabildiniz mi?

Kanser tümörünü iyileştiriyoruz ama hastalığı tamamen yok edemiyoruz. Kanserin bu türünü kronik bir hastalık haline getirmeyi başarabildik. Hatta birkaç kanser türünde de bu konuda başarılı olduk. Bu bir milyon akciğer kanserinin yüzde 10'unu ilgilendiriyor. Amacımız bütün kanser türleri için bu sonucu elde edebilmek. Hastalar ilaçlarını aldıkları sürece yaşamlarına devam edebilecekler. Kanseri şeker hastalığı gibi bir hastalık haline getirebilmeyi istiyoruz. Bu tekniği başka pek çok kanser türünde uygulamak için yeni çalışmalar yapıyoruz. İlaç tedavisinin hastalarda çok daha etkili olması için de bir başka tedavi metodu geliştirdik.

ADI: HEDEF TERAPİ

Bulduğunuz tekniğin popüler bir adı var mı?
'Hedef Terapi' adını taktık. İyileştirilemeyen ve yayılmış kanser türleri için uyguluyoruz. Hemen sonuç alınabiliyor.

Nasıl bir uygulama yapıyorsunuz?
Hastalara ilaç tedavisi uygulamadan önce hangi ilaçlara yanıt verebileceğini test ediyoruz. Bu test genetik olarak hastaların ilaca verecekleri yanıtı önceden gösteriyor. Test iki hafta sürüyor, deneyip görmek yerine hasta için en uygun ilacı laboratuvarda buluyoruz. Hasta tedaviye başlamadan bunu biliyor. Böylece yok bu ilaç oldu, diğer ilaç yeterli etkiyi göstermedi, gibi bir risk olmuyor. Uygun ilacı bu testle buluyoruz ve bu kemoterapiyi başka hiçbir yere zarar vermeyecek şekilde uygulayabiliyoruz.

Hastaların ömrünü ne kadar uzatmayı planlıyorsunuz?
İlaçları kullandıkları sürece başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. 6 ay ömür biçilen bazı hastaları üç yıldır yaşatmayı başardık. Amacımız bu hastaların yaşam süresini daha da uzatmak.

Cep telefonu masum vitaminler kanserojen mi?
Amerika'nın en ünlü kanser merkezi Memorial Sloan Kettering'in Başkanı Thomas Fabey, kanserle ilgili doğruları yanlışları açıkladı:

E VİTAMİNİ SİGARA İÇENLERİ ÖLDÜRÜYOR: Sigara kanser yapar. Bunu ilk bu merkez ortaya çıkardı ama sigara paketlerinin üzerine 'öldürür' yazısını koydurtmayı ancak 50 yıl sonra başarabildik. E vitamini alan ve sigara içenler daha hızlı ölüyor.

CEP TELEFONUNDAN KORKMAYIN: Cep telefonlarının, mikrodalgaların kanser yaptığı kanıtlanamadı. Bu konuda pek çok araştırma yapıldı. Ancak hiçbiri cep telefonlarının kanserojen etkisini doğrulamadı. Ben de cep telefonu kullanıyorum, üstelik kalbimin üzerinde taşıyorum, kalp pili olanlar kullanmasın ama onlar dışındakilere bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

FAZLA C VİTAMİNİ KANSEROJEN: Özellikle Amerika'da büyük bir vitamin çılgınlığı yaşanıyor. Ama vitaminler o kadar da masum değil. Bu konuda çok araştırma yaptık. Çok fazla C vitamini kansere neden oluyor. Günde bir multivitamin yeter. Meme kanseri olanlara D vitamini verilmezse ölüm riski iki kat artıyor.

BALIK YAĞI YERİNE BALIK: Biz her şeyin fazlasından kaçmak gerektiğini düşünüyoruz. Mümkünse her şeyin en doğalını tercih edin. Balık yağı yerine örneğin balık yemeyi seçin.

ÇOCUKLARIN TEDAVİSİ DAHA BAŞARILI: Çocuklar da kanser oluyor. Ama tedavilerini sürdürürken gördük ki kanser tedavilerine çocuklar daha olumlu yanıtlar verebiliyor.

DETOKS BİR ÇILGINLIK: Amerika'da tam bir detoks çılgınlığı yaşanıyor. Bundan kaçın. Detoks bir çılgınlık. Kimseye böyle bir şey yapmasını önermem.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious