Kanser tedavisinde yeni bir keşif: Süperfare

  • Giriş : 03.12.2007 / 13:08:00

Cancer Research dergisinde yayımlanan araştırmaya göre daha aktif bir “Par-4” geni taşıyan fareler tümör geliştirmiyor, hatta daha uzun yaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Araştırmayı yapan Kentucky Üniversitesi ekibi bulgularını insanlara da uyarlayabileceklerini söylüyor. Ancak İngiltere’de bu alanda en önde gelen araştırma kuruluşu olan Cancer Research UK, kaydedilen ilerlemenin yalnızca farelerde geçerli olmadığını kanıtlamak için daha fazla çalışmaya gerek olduğunu belirtti.

Par-4 geni 1990 yılında, insanlardaki prostat kanseriyle ilgili araştırmalar yapılırken keşfedilmişti. Bu genin “programlı hücre ölümü” denen, vücudun hasarlı ya da hatalı hücreleri bulup yok etme mekanizmasında rol oynadığı sanılıyor.

Kentucky Üniversitesi ekibi Par-4 geninin kanserle mücadelede işe yarayıp yaramayacağını anlamak için bu hastalığa karşı özellikle hassas olduğu bilinen bir fare türünü kullandı.

Geni dişi farelerin yumurtalarına aşılayan bilimadamları, hem bu farelerden doğan yavrularda hem de onların yavrularında genin aktif kaldığını gözlemledi.

Aktif Par-4 genini taşıyan fareler hiçbir kanser türüne yakalanmadı.

Bilimadamları bu tekniğin insanlara da faydalı olması için çok sayıda araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious