Kanser tedavisine sigara engeli

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

ABD Karmanos Kanser Enstitüsünden Prof. Dr. Ömer Küçük, bazı yeni kanser tedavilerine sigara içmeyenlerin içenlerden 10 kat fazla yanıt verdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesinde düzenlenen "Onkolojide Yeni Gelişmeler"konulu sempozyuma katılan Karmanos Kanser Enstitüsünden Medikal Onkolojist Prof. Dr. Ömer Küçük, yaptığı açıklamada, araştırmalara göre tüm kanser türlerinin üçte birinin sigaraya bağlı olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Akciğer kanserinin yanı sıra ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane kanserlerinde de sigara kullanımının etkili olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Küçük, "Ancak bunlar içinde akciğer kanseri en önemlisi. Erkeklerde ve kadınlarda en çok görülen kanser tipi. Prostat kanseri de erkeklerde çok görülen bir kanser türü ama prostat kanseri bir kişiyi öldürüyorsa, akciğer kanseri bundan 10 kat fazla kişiyi öldürüyor" diye konuştu.

ABD'de Türkiye'ye göre yarı yarıya daha az kişinin sigara kullandığını belirten Küçük, buna rağmen ABD'de her yıl 400 bin kişinin sigaraya bağlı kanserlere yakalandığını vurguladı.

Prof. Dr. Küçük, bu kanser türlerinin yarısının akciğer kanseri olduğunu belirterek, ''Akciğer kanserinden ölenlerin sayısı, diğer en önemli beş kanser türünden ölenlerin toplam sayısından bile fazla'' dedi. Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akciğer kanseri olan hastalara bakarsanız, aralarında sigara içmeyen hemen hemen yok gibi. O yüzden akciğer kanserinin sigarayla ilişkisi kesin olarak saptanmıştır. Bunun dışında kalıtsal faktörler de önemli. Bu faktörleri değiştirmek imkansız. Değiştirebileceğimiz tek şey sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşama sahip olmak, alkolü minimuma indirmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek. Şeker ve yağdan kaçınmak, vücut ağırlığını normal düzeyde tutmak. Egzersiz yapmak. Bunlar yapıldığı takdirde büyük ihtimalle kanserin görülme oranında düşme olur."

Sigara içmeyen daha fazla yanıt veriyor

Prof. Dr. Ömer Küçük, kanser tedavisinde sigara içenlerde tedaviye yanıtın bile daha az olduğuna dikkati çekti.

Özellikle yeni denenen tedavilerde sigara içmeyenlerde çok daha iyi sonuçlar alındığını vurgulayan Küçük, "Bazı yeni kanser tedavi yöntemlerine sigara içmeyenlerin içenlerden 10 kat fazla yanıt verdiği görüldü" diye konuştu.

Akciğer kanserinde erken teşhisin önemine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçük, hastalığı erken yakalamak için sigara içen kişilerin sık sık uzmanlara başvurması, özellikle ailesinde kanser görülen kişilerin periyodik olarak kontrol yaptırması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Ömer Küçük, ABD'de yeni ilaç türleri denendiğini, ancak birçok ülkenin gelecek sonuçlara göre ilacın kullanımına izin vereceğini söyledi.

ABD'de kanser tedavisinde kullanılmaya başlayan yeni ilaçların bazılarının tanesinin 100 dolar olduğunu da vurgulayan Küçük, "İnsan hasta olduğu zaman en son tedavi teknikleri neyse onu kullanmak istiyor. Yalnız yeni ilacın tanesi 100 dolar. Günde 100 dolar, ayda 3 bin dolar. Yanıt alıp almadığını öğrenmek için 3-4 ay tedavi alması lazım. Bu da yaklaşık 10 bin dolar demek. Bütün bu harcamaya rağmen yeni ilaçlar yaşam süresini ortalama 1-2 ay uzatıyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious