Kanser tedavisine Türk damgası

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Türk bilim adamı Prof. Dr. Sirac Dilber, hastaların doku uyumu olan yakınlarından aldığı kansere karşı mücadelede etkili Naturel Killer (NK) hücrelerini laboratuvar ortamında çoğaltmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Prof. Dr. Sirac Dilber ve ekibi, mikrop veya tümörle mücadelede etkili Naturel Killer (NK) hücre sayısının kanserli hastalarda yeterli olmadığını, olsa bile gereken mücadeleyi gösteremediğini belirledi. Dilber ve ekibi, hastaların doku uyumu olan yakınlarından kansere karşı mücadelede etkili NK hücrelerini alarak laboratuvar ortamında iki hafta içerisinde 200 kat çoğaltmayı başardı. Hayvanlarda yapılan incelemeler sonrası yöntemin kansere karşı etkili olduğu tespit edilerek, dört senelik çalışmanın ardından klinik aşamaya geçildi.

‘Katil hücreler’ tümörü yok etti

NK hücreleri, hiçbir tedaviye cevap vermeyen kalınbağırsak, böbrek ve karaciğer kanseri olan 5 hastaya enjekte edildi. Çalışmada, altı aydır takip edilen hastalardan karaciğer kanseri olan bir hastada tümörün büyük bölümünün yok olduğu tespit edildi. Bunun kanser tedavisinde umut verici olduğunu belirten Prof. Dr. Dilber, çalışmada öncelikle NK hücrelerinin hastaya enjekte edilmesinin bir yan etkisi olup olmadığını incelediklerini vurguladı.

Yöntemin, tümörü gerilettiğini, bir hastayı tamamen iyileştirdiğini ifade eden Dilber, tedavi sonrası hastalığın tekrar gelişip gelişmediğini görmek için klinik deneyin devam ettiğini, yakın zamanda 10 kişiye daha uygulanacağını kaydetti. Tedavinin özellikle AML tipi kan kanserlerinde çok etkili olduğunu kaydeden Dilber’e göre yöntem, kanser tedavisinde kullanılabilecek, bazı kanserlerde daha etkili olacak.

Prof. Dr. Dilber, embriyodan elde edilen kök hücreleri, kanserin tedavisinde kullanabilmek amacıyla laboratuvar ortamında NK hücresine dönüştürüyor. Kök hücreden elde edilen NK hücreleri, doku uyumu aranmadan hastalara enjekte edilebiliyor. NK hücreleri, doku uyumu olmadığı durumlarda vücuttan iki haftada atılıyor. Kanserli hücreleri öldürmek için NK hücrelerinin vücutta 5-6 gün kalması yeterli oluyor. Prof. Dr. Dilber, embriyodan elde edilen kök hücreden dönüştürülen NK hücrelerinin 3-4 yıl sonra klinik deneylerle hastaya enjekte edilebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious