Kanserden korunmak için sebze-meyve

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkan Yardımcısı Emire Olcayto, “Hastalar, meme kanserinden korunmak için sebze ve meyveyi daha çok tüketmelidir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Palandöken Kış Turizm Merkezi'ndeki Dedeman Otel'de, Ankara Onkoloji Hemşireliği Derneği, Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu ve ERVAK'ın düzenlediği, “Meme Kanserinde Erken Tanı Konusunda Kadınların Eğitimi” adlı projenin tanıtım toplantısı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkan Yardımcısı Olcayto, toplantıda yaptığı konuşmada, projenin, meme kanserinin artış gösterdiği 40 yaş ve üzerindeki kadınları eğiterek, meme kanseri erken tanı yöntemi konusunda kadınları bilinçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

Kanser ölümlerinin sayısını azaltmak için çalıştıklarını ifade eden Olcayto, şunları kaydetti:

“Hastalar meme kanserinden korunmak için sebze ve meyveyi daha fazla tüketmelidirler. Meme kanserinin belirtileri, memede sertleşme, aşırı Ağrı ve buna bağlı olarak meme uçlardaki siyahlanmadır. Bu hastalığın önemli bir yönünde sağlıklı beslenmektir. Kadınlarımız beslenmelerine çok dikkat etmelidir.”
Ardından eğitim programına katılan bayanlara sertifikaları verildi.

Toplantıya, Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Akın Aktaş, doktorlar ve kadınlar katıldılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious