Kansere karşı, nar suyu!

  • Giriş : 29.09.2006 / 00:00:00

İçinde kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunduğu ortaya çıkan Nar, bu araştırmaların duyulması ile artık dalında satılmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2005 yılından önce çok önemsenmeyen Nar, bu yıl Türkiye'de ve Dünya'da meyvelerin parlayan yıldızı. Geçtiğimiz yıllarda kilosu 40-60 ykr'den satılan Nar, tespit edilen özelliklerinden dolayı Türkiye'de ve Dünya'da yoğun talep görmeye başlayınca fiyatı da 1 ile 1,5 YTL'ye yükseldi. Her şey nar suyunun insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunun, tedavi edici özellikleri bulunduğunun fark edilmesiyle başladı. Gazete ve televizyonlarda neredeyse her gün narın faydalarıyla ilgili birkaç haber yayınlanmaya başlayınca, nar satışları tavan yaptı.

2005 yılına kadar suyu işlenmeyen Nar, haberler yayınlanmaya başlayınca meyve suyu üreticilerinin de dikkatini çekiyor. Meyve Suyu Endüstrisi Derneği verilerine göre 2005 yılına kadar işlenmeyen Nar, 2005 yılında 18 bin tona bulan miktarda işlenerek piyasaya sunulmuş.

Akdeniz İhracatçılar Birlikleri Yaş Meyve-Sebze İhracatçılar Birliği rakamları da Nar ihracat fiyatlarının arttığını gösteriyor 2005 yılında ilk 8 ayında 723 bin ton ihracattan 435 bin dolar gelir elde edilirken, 2006 yılının ilk 8 ayında 677 bin ton Nar ihraç edilerek 548 bin dolar gelir elde edildi. Yaş Meyve-Sebze İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan vekili Abdulkadir Gürüz, Nar'ın Dünya'da ve Türkiye'de yükselen bir yıldız olduğunu söylüyor. 2005 yılından önce fazla ilgi gösterilmeyen ve ihracatı az yapılan bir meyve olduğunu belirten Gürüz,"Zaten Türkiye'de yeterli Nar yetişmiyordu. İran ciddi oranda nar yetiştiriyordu. İran'dan ithal edilen Nar Türkiye üzerinden ihraç ediliyordu. Fakat ABD'de yapılan araştırmalarda Nar'ın kansere ve damar tıkanıklıklarına iyi geldiğinin açıklanması adeta Nar satışlarını patlattı. Türkiye'de çok ciddi Nar bahçeleri tesis ediliyor. Önemezde ki iki yıl içinde Türkiye ciddi Nar üretimi gerçekleştirecektir" dedi.

Önemli Nar üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke İlçesi Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, köylerde yetiştirilen narların, gelen yoğun talep nedeniyle artık dalında satılmaya başlandığı söylüyor. Geçen yıl kilosu toptan 40-60 YKr'den satılan narların bu yıl dalında 1 ile 1,5 YTL'den alıcı bulduğunu belirten Can, fiyatların geçen yıla oranla önemli ölçüde artmasının çiftçinin yüzünü güldürdüğünü ifade ediyor. Narın C vitamini, demir ve potasyum deposu olduğuna dikkat çeken Can, güneyde genellikle ezilerek üretilen ekşisi tüketilen narın, bu yıl dalında satılması doğal nar ekşisi üretiminin azalmasına neden olacağını, bu nedenle tüketicilerin fabrikasyon nar ekşisine dikkat etmesini tavsiye ediyor. Özellikle ABD'da yapılan araştırmalarda, Narda, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bulunuyor. Nar suyundaki antioksidan miktarı,yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla. 1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyu ile aynı seviyede antioksidan madde içeriyor. Narda ayrıca C vitamini, demir ve potasyum bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious