Kansere karşı mucize ilaç geliştirildi

Kansere karşı mucize ilaç geliştirildi.16809
  • Giriş : 22.07.2008 / 11:55:00

Kanser hastalarının yardımına koşacak mucize bir ilaç geliştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Royal Marsden Hastanesi bilim adamlarının, tedavisi mümkün olmayan ve çok saldırgan bir prostat kanseri türüne karşı etkili ilaç geliştirdikleri açıklandı.

Kanser tedavisi alanında 70 yılın en önemli gelişmelerinden biri olduğu belirtilen "Abiraterone" adlı ilaçla hastalığın halen uygulanan kemoterapilere karşı dirençli ve öldürücü türünde yüzde 80'e varan tedavi imkanının ortaya çıktığı ifade edildi.

İlacın kanseri geliştiren hormonları bloke ederek sonuç verdiğine dair açıklamaları değerlendiren İngiltere Kanser Araştırmaları Enstitüsü de ilacın 2-3 yıl içinde tablet olarak piyasaya çıkabileceğini bildirdi.

İlacın halen bütün dünyadaki değişik kliniklerde yatan 1200 hasta üzerinde denenmekte olduğu, bu yılın ilerki aylarında klinik denemelerin ilerki aşamalarına geçileceği belirtildi.

İngiltere'de yılda ortalama 35 bin erkeğin yakalandığı, 10 bininin hayatını kaybettiği prostat kanserinin saldırgan ve ölümcül türüne yakalanan hastaların kemoterapinin ardından ortalama ömür beklentileri 18 ay oluyor.

Abiraterone, vücuttaki tüm hormon üretimini engelleyerek etki ediyor. Klinik deneylere katılan hastalarda kanserli tümörün küçüldüğü ve prostat kanserine has antijen PSA'nın düştüğü gözlendi. Hastaların yaşam kalitesinde artış, hastalığın kemiklere sıçraması sonucu oluşan ağrılarda önemli azalma kaydedildi. Ancak hastaların yaşam süresinin ne kadar uzadığı ilerleyen aşamada ortaya çıkacak.

Bu arada araştırmaları yürüten ekibin başkanı Dr. Johann de Bono, bulgularının doğrulanması için daha geniş klinik deneylere ihtiyaç bulunduğunu bildirdi. Bilim çevreleri de sonuçların umut verici göründüğünü, ancak kesin karar varmak için daha geniş denemelere ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*