Kansere karşı pedal çeviriyorlar

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Pedala basmak, arabaya gaz vermek çoğu zaman can yakar; ama bu defa iş tamamen başka. Onlar pedala bastıkça birileri hayata dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu şekilde Bilecik'te bir hastane bile yaptırdılar. A Milli Bisiklet Takımı gençleri, kanserli hastaların hayata dönmesi için 19-26 Mayıs tarihleri arasında İstanbul'dan İzmir'e kadar pedal çevirecek. ABD’de bir kozmetik firmasında direktör olarak çalışan Yeşim Yönter’in hayatı yakalandığı hastalıkla birlikte farklı bir boyuta geçiyordu. İşini bırakan ve kanserli hastalara yardım eden hayırsever, iki kez üst üste bu hastalığı atlatmıştı. Yaşadığı Houston’da tedavi için gelen Türk hastaların yanı sıra, Amerikalı ve Meksikalı hastaların imdadına koşuyordu. Yaşadığı tecrübeden sonra ‘Kanseri Yenen Gençlerin Eğitim Derneği’ni kuran Yönter, birçok çocuğa da eğitim imkânı sağlamıştı. Bu, kanseri başarıyla yenen, kendi mücadelesinden sonra diğer hastalara da kapı aralayan pek çok insandan birinin öyküsü. İstanbul-İzmir arasındaki yolu bisikletleriyle geçecek olan A Milli Bisiklet Takımı’nın gençleri de aynı amaçla yola çıkıyor. Yaşları 15 ile 23 arasında değişen 16 genç, “Mavi Bisiklet, kanserde erken tanı için yola çık” kampanyası çerçevesinde 7 ili ziyaret edecek. Geçen yıl da düzenlenen programın hedefini bu defa göğüs kanseri oluşturuyor.

Kanser, her yıl ortaya çıkan 10 milyondan fazla yeni vaka ile sonuçları en ağır hastalıklardan birine örnek teşkil ediyor. Gelişmiş ülkelerde sık rastlanan ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alan hastalık, dünya genelinde meydana gelen ölümlerin yüzde 12’sini oluşturuyor. Her yıl teşhis edilen kanser hastalıklarının üçte biri ise erken tanı sayesinde tedavi edilebiliyor. Bu, Türkiye’de de benzer oranlarda kendini gösteriyor. A Milli Bisiklet Takımı’na mensup 16 sporcu, bu tabloyla mücadele etmek için, 19-26 Mayıs tarihleri arasında pedal çevirecek. İstanbul’dan çıkarak, Bursa, Balıkesir, Manisa, Denizli, Aydın ve İzmir hattını izleyecek olan bisikletçilere uzmanlar ve halk da eşlik edecek. Geçtiğimiz yıl başlatılan kampanyanın ana eksenini bu yıl ‘göğüs kanseriyle mücadele’ konusu oluşturuyor. Çünkü Türkiye’de tahmini olarak her yıl 30 bin kadın, göğüs kanserine yakalanıyor. Bu yüzden de kampanyaya katılımda kadınların ağırlıklı olması bekleniyor. Programın organizasyonunu üstlenen Roche firmasının medikal direktörü Dr. Çiğdem Arkın, kampanyanın toplumu kansere karşı bilinçlendirme ve sağlıklı bir yaşam için spora davet etme şeklinde iki ayağının bulunduğunu aktarıyor. Bu yıl, ziyaret edilen şehirlerde memografi merkezi kurmayı planladıklarını belirten Arkın, “Amacımız, bu merkezlerin sayısını çoğaltmak. Mavi Bisiklet projesini yıllara yayılan uzun bir proje olarak düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda kanserde erken tanı konusundaki kazanımlarımızın artacağını ümit ediyoruz.” ifadesini kullanıyor.

Bilecik’te erken tanı merkezi

İlki geçen yıl 9-23 Eylül tarihleri arasında düzenlenen kampanya sonucunda, Bilecik Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak memografi ünitesi ve erken tanı merkezi kuruldu. 18 kişilik A Milli Bisiklet Takımı üyeleri İstanbul’dan Antalya’ya toplam 2 bin kilometrelik yolu pedal çevirerek geçmişti. Bisikletçilere eşlik eden lenf, akciğer kanseri, cilt kanseri, kolon kanseri, meme kanseri uzmanları da halka konuyla ilgili bilgi vermişti. Tur boyunca A Milli Bisiklet Takımı’na bisikletleriyle eşlik eden 2 bin 600 katılımcı adına Roche tarafından bağış yapılmış ve bu bağışlarla da hastane bünyesindeki memografi ünitesinin kurulması planlanmıştı. Bu çerçevede Bilecik Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak düzenlenen ünite, 9 Mayıs Çarşamba günü açılarak hizmete girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious