Kansere karşı tütün aşısı

Kansere karşı tütün aşısı.9133
  • Giriş : 27.07.2008 / 08:20:00

Bazı kanser vakalarında bağışıklık sistemini harekete geçirebilen bir aşı geliştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bazı kanser vakalarında bağışıklık sistemini harekete geçirebilen tütün bitkilerinden yararlanılarak bir aşı geliştirildi.

Stanford Üniversitesi'nden Profesör Ronald Levy'nin başkanlığındaki ekip bu aşının yan etki olmadan kanser tedavisine bir çare olabileceğini belirtti.

YÜZDE 70 ORANINDA BAŞARI SAĞLANDI

Levy ve ekibi, geliştirilen aşıyı lenf bezi kanserine yakalanan 16 hasta üzerinde denedi. Hiçbirinde yan etki görülmeyen hastaların yüzde 70'inden fazlası da bağışıklık geliştirdi.

Sadece tütün bitkisine zarar veren virüse, bir kanser hastasından alınan antikor genleri eklendi. Bu yeni virüse maruz bırakılan tütün bitkisi, bir protein fabrikası gibi çalışmaya başladı.

Bağışıklık sisteminin kansere karşı uyarılması fikrinden yola çıktılarını söyleyen Levy, "Bağışıklık sistemi harekete geçtiğinde kansere saldırıp onu öldürebileceğini biliyoruz" diye konuştu.

Bağışıklığın uyarılmasının kanser hastalarının tamamen iyileşmesi için yeterli olup olmadığının henüz kesin olarak bilinmediğini belirten araştırmacılar yine de bir gün bu tekniğin özellikle ağır bazı kanserlerin iyileştirilmesini sağlayacağını umuyor.

Böylece kansere karşı bitki esaslı bir aşı insanlar üzerinde ilk kez denendi. Bu aşının önemli yanlarından biri de hızlı geliştirilebilmesi ve fiyatının çok pahalı olmaması.

Protein elde etmek için hayvanların kullanıldığı sürecin aylar alabildiğini belirten Profesör Levy, bitkileri işlemenin çok masraflı olmadığını söyledi. Levy, "Tütün bitkilerinin nasıl yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bir hafta sonra protein elde edebiliyoruz. Bu kadar hızlı" diye konuştu.

Araştırma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisinin (PNAS) dergisinde yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*