Kansere karşı yeni bir aşı geliştirildi

Kansere karşı yeni bir aşı geliştirildi.30916
  • Giriş : 03.05.2009 / 16:45:00

Çek bilim adamlarının kanseri durdurma kapasitesine sahip yeni bir aşıyı ürettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çek Cumhuriyeti'nde günlük yayımlanan Mlada Fronta Dnes gazetesinin, prestijli tıp dergilerinden Clinical Immunology'ye dayandırdığı haberine göre, kansere karşı yeni bir aşı üretildi. Haberde, Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'daki Motol Hospital tarafından üretilen aşının birçok tümörün tedavisi için yararlı olduğu ve kemoterapi gibi yan etkisi olmadığı belirtildi.

Araştırmanın öncüsü Jirina Bartunkova, şu an klinik testler için istek taslağını hazırladıklarını söyledi. Çek araştırmacıların aşıyı, üzerinde 10 yıldır çalıştıkları özel bir metotla geliştirdikleri kaydedildi. Bu aşının melanom (habis tümör), lösemi (kan kanseri), bağırsak kanseri, yumurtalık kanseri ve tekrarlayan tümörlerin tedavisinde kullanılacağı vurgulandı.

AŞI, BİR HASTAYA 1 YIL YETİYOR

Bartunkova, aşının bir hastaya 1 yıl yetecek kapasiteye sahip olduğunu ve tedavi ücretinin yıllık 5 bin ABD doları olduğunu ifade etti.

Bununla beraber, tedavide zaman ve araç gereç konusunun çok önemli olduğu, çünkü bu aşının haftada ancak bir adet üretilebildiği kaydedildi. "Yılda 50 aşı üretme kapasitesine sahibiz'' diyen Bartunkova, bununla beraber, araştırmaların aşının geniş ölçekte üretilme aşamasına geldiğini de dile getirdi.

Araştırma grubunun, şu an bir biyoteknoloji şirketi ile üretim konusunda görüşmelerini sürdüğü de belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*