Kansere kurşun gibi bir ilaç

Kansere kurşun gibi bir ilaç.6327
  • Giriş : 26.06.2009 / 22:38:00

Bir ilaç firmasının geliştirdiği ’Olaparib’ adlı ilaç ilerlemiş kanser vakalarında başarı sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Araştırmacılar, yeni bir tür kanser ilacının ilk denemelerinde yüksek düzeyde olumlu sonuç alındığını duyurdu. 'Olaparib' adlı ilaç, BRCA1 ve BRCA2 genlerinin mutasyonlarından kaynaklanan; ilerlemiş meme, yumurtalık ve prostat kanserlerinin kalıtımsal türlerini taşıyan 19 hastaya verildi. Daha önce hiçbir tedaviye yanıt vermemiş hastalardan 12'sinde tümörler ya küçüldü ya da istikrarlı bir seviyede kalması sağlandı. Kanser Araştırmaları Enstitüsü'nün önderliğinde yapılan araştırmanın ayrıntıları New England Tıp dergisinde yayınlandı. Yeni tür kanser ilaçları kapsamında olan Olaparib, kanserli hücreleri hedef alırken sağlıklı hücrelere nispeten dokunmuyor. İlaç şirketi AstraZeneca'dan araştırmacılar, hastalarda kemoterapiyle kıyaslandığında pek az yan etki gözlendiğini belirtiyor. Araştırmacı Dr Johann de Bono, ilacın tümörlerin küçülmesinde sağladığı başarı karşısında, şimdi daha büyük denemelere tabi tutulması gerektiğine dikkat çekti. De Bono, “Bu ilaç, zaten bir çok alışılmış tedaviyi denemiş olan hastalara daha uzun süre kanserin semptomlarından ve büyük yan etkilerinden uzakta kalma imkanı veriyor” diye konuştu.

Prostat kanserini yendi

62 yaşındaki Julian Lewis, prostat kanserinin ileri aşamalarında olduğu belirlendikten sonra 'Olaparib'le tedavi edildi. Bir iki ay içinde kanındaki kanseri gösteren kimyasallar en düşük seviyeye indi ve iki yıldır da düşük seviyelerde. Kemiklerindeki ikinci tümörler de neredeyse tamamen kayboldu. Lewis mide bulantısı gibi hafif yan etkiler yaşadığını söylüyor. Olaparib, kişiye özel tedavi tekniği kapsamında başarı sağlamış ilk ilaç. Bu yöntemle vücudun kendi moleküler zayıflıklıları olumlu bir etki elde etmek amacıyla kullanılıyor. Genetik mutasyonla etkisiz kalan tümörlü hücreler, alternatif bir onarım yolu bulamadıkları için ölüyorlar. Prof. Stan Kaye, ilacı meme ve yumurtalık kanserlerinin daha yaygın türlerinde denemeyi planladıklarını ve olumlu sonuç almayı umduklarını dile getirdi.

Kadınlar en çok 28'inde mutlu

İngİltere'de 4 bin kadın ile yapılan araştırmada, kadınların en mutlu zamanlarının 28 yaş olduğu belirlendi. Uzmanlara göre kadınlar bu yaşta, sabit bir işe, bir erkek arkadaş ya da kocaya, düzenli bir gelire ve yakın arkadaşlara sahip oluyor. Hala 20'li yaşlarda olması da bu mutluluğu pekiştiriyor. Ancak 30 aşıldığında, kadınlarda yaşlanma paniği başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*