Kanseri neler tetikliyor?

Kanseri neler tetikliyor? .14500
  • Giriş : 29.10.2007 / 11:24:00

21 ünlü uzmanın yaptığı araştırmadan kanserle ilgili şu sonuçlar çıktı;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Günde 1 porsiyon köfte bile kanser riskini artırıyor

Beş yıl süren araştırma sonucuna göre günde
bir dubleden fazla içki de kanseri tetikliyor

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı et ve alkol çok az miktada tüketilse bile kanser riskini artırıyor. Kamu sağlığı, diyet ve beslenme konusunda 21 dünyaca ünlü uzman tarafından yapılan ve beş yıl süren araştırmaya göre, günde 100 gram bile kırmızı et tüketmenin özellikle bağırsak kanseri riskini artırdığı belirlendi.

Uzmanlar tarafından yayınlanan tavsiye raporunda günde 80 gramın üzerinde kırmızı etin kesinlikle tüketilmemesi gerektiği kaydedildi. Rapora göre, alkol tüketiminin ise sıfır olması gerekiyor. Erkekler günde iki bardak, kadınlar ise bir bardak alkolü geçtiklerinde kanser riski katlanıyor.

HANGİ MENÜDE KAÇ GRAM ET VAR?

* Big Mac’teki köfte 110 gr.

* Whooper’daki 114 gr.

* İskender 120 gr.

* Bir porsiyon

köfte 100 gr.

Organik gıda kanser düşmanı

ORGANİK gıdalar üzerinde bugüne kadar yapılan en büyük araştırmanın sonuçlarına göre, organik besinler diğer besinlerden çok daha sağlıklı. 4 yıl süren ve tam 24 milyon dolar harcanan araştıma sonucunda organik meyve ve sebzelerin yüzde 40 daha fazla antioksidan içerdiği, diğer meyve sebzelere oranla demir ve çinko açısından çok daha zengin olduğu belirlendi. Organik yöntemlerle üretilen sütte ise antioksidan oranı yüzde 90 daha fazla olabiliyor. Organik besin tüketenlerde kanser ve kalp rahatsızlıkları azalıyor. Bu araştırmayla AB hükümetlerinin organik yiyeceklerle ilgili tavsiye kararları alması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious