Kanseri teşhis edebilen çip geliştirdi

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

Tayvan'ın en büyük araştırma kuruluşu Academia Sinica'nın (AS) Genomic Researcs Center ve Amerikalı Scripps Research Instıtue'nun yürüttüğü çalışmalar sonuç verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AS Rektörü Wong Chi-huey'in liderliğinde yürütülen projede ilk etap dört yıl önce tamamlanmıştı. AS bugün, dört yıldır yürütülen denemeler sonucunda çipin % 100 doğrulukla hastalık teşhisi yaptığını açıkladı. Geliştirilen çip sayesinde bir damla kan teşhis için yetiyor. AS'nin açıklamasına göre çip sadece kanseri teşhis etmiyor, aynı zamanda hangi tür kanser olduğunu da buluyor. Çipin kanserin yanısıra AIDS ve Kuş Gribi'ini de teşhis edebildiği açıklandı. AS yeni buluşa "şeker çipi" adını verdi.

Şeker çipi insan vucudündaki proteinlerin % 80'inin taşıdığı glikoproteini temel alarak çalışıyor. Proteinlerin glikozlanmasının canlı organizmalarda proteinin işlevini yerine getirmesinde önemli bir rol oynadığı biliniyor. Glikozlanma sırasında yaşana değişim iltihap ve kanserin vucüda yayılmasıyla da yakından ilgili. Şeker çipinin üzerine damlatılacak bir damla kanla glikozlanma hakkında bilgi edinilecek. Bu bilgi hastanın ne tür bir kansere yakalandığını teşhis etmeye yarayacak.

AS şeker çipinin seri üretimine geçmek için çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious