Kanserin en büyük sebebi 'sigara'

Kanserin en büyük sebebi 'sigara'.7984
  • Giriş : 02.02.2009 / 17:14:00

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Savaş, sigaranın en az eroin kadar bağımlılık yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Savaş, yaptığı açıklamada, sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu belirterek, sigaranın azaltılarak değil, ancak azim ve kararlılıkla bırakılabileceğini ifade etti.

Haluk Savaş, yapılan deneyler sonucunda sigaranın en az eroin kadar bağımlılık yaptığını vurguladı.

Türkiye'de insanların yarısının sigara içtiğini belirten Savaş, insan sağlığına zarar veren maddenin nikotin olmadığını dile getirdi.

Sigaranın içerisinde 4 bin çeşit kimyasal maddeyi barındırdığını anlatan Savaş, bu maddelerin kanser yapma etkisine sahip olduğunun altını çizdi.

Savaş, şöyle konuştu; "Birkaç kanser türü hariç, insan vücudunda ortaya çıkan kanserlerin en büyük sebebi sigaradır. Dünyada kanser birinci ölüm nedeni olmaya doğru gitmektedir. Dolayısıyla buna ortam hazırlayan en önemli sebep sigaradır. İnsanlar bu kadar çok sigara içmeye sürdürür ve insan ömrü de uzamaya devam ederse dünyada herkes kanserden ölebilir."

Dünyada yaklaşık 2 milyar insanın sigara içtiğini kaydeden Savaş, bu kadar insanın sigara içme konusunda yanılmadığını, bunu kullananların sigaraya ihtiyaç duymalarına neden olan sebepler olabileceğini ifade etti.

Haluk Savaş, "Sigaranın nikotin reseptörleri üzerindeki etkisi nedeniyle ilaç gibi bir tesiri de var. Kimi insanlar sigarayı dikkati toplamak, konsantrasyonunu arttırmak amacıyla kullanmaktadır. Yani sırf dikkat toplamak için sigara kullanmak elbette ki çok yanlış. İnsanlar çoğu zaman gergin olduklarında, öfkelendiğinde ya da neşeli ortamlarda kullanmayı tercih ederler. Hatta spor yapmak insan sağlığı açısından çok önemlidir ama bazen spor yaptıktan sonra bile sigara içmek isteyenler olabiliyor." diye konuştu.

Sigarayı bırakma döneminde karşılaşılan bazı sorunların sigarayı bırakmanın yanında çok küçük kalacağını belirten Savaş, şunları söyledi: "İnsanlar sigarayı kendi kendilerine bırakabilirler. Ama bunun ilk bir haftası sıkıntılı geçer. İlk 2-3 günde sanki freni boşalmış bir kamyon gibi davranırsınız. Öfkenizi kontrol etmeniz güçleşir ve aksi, huysuz bir yapıya bürünebilirsiniz. Dolayısıyla yoksunluk döneminin tedavisi çok önemlidir. Sigarayı bırakmaya tahammül edildiği ilk günlerde ilaca çok ihtiyaç var. İşte bu noktada profesyonellere gerek duyulabilir. Sigarayı bırakmanın profesyoneli psikiyatri hekimleridir. Çünkü sigara bağımlılık yapar ve bağımlılığı tedavi eden psikiyatrdır."

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda sigara, alkol, madde kullanım bozuklukları için bağımlılık polikliniği olduğunu anımsatan Savaş, "Biz Psikiyatri Anabilim Dalı olarak sigara, alkol ve madde bağımlıları üzerine çalışıyoruz. Tedavi olmak isteyenler için her hafta pazartesi günleri saat 08.00 - 12.00 saatleri arasında bağımlılık polikliniğimiz hizmet vermektedir. Biz onlara sigarayı bırakırken öncelikle kararlı olmaları gerektiğini ve onlara neler yapabilecekleri konusunda bilgiler veriyoruz. Tedavi, takip, teşvik, ilaçların kullanımı hususunda yardımcı oluyoruz." şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakmanın kolay olmadığına dikkat çeken Savaş, "Bağımlı olan kişilere sigarayı bırakmak çok kolaymış gibi davranmayın. Bu gibi davranışlar o insanların halinden hiç anlamamak anlamına geliyor. Bu gerçekten uzun ve zor bir süreçtir. 'Sağlığına zararlı olduğunu görmüyor musun? İstersen bırakırsın' gibi kelimeler kullanmayın. Böyle şeyler onların üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Belki zıtlık olacak ama bu gibi olumsuz etkilerin kimi zaman onları gerçekten zararlı olduğu konusunda ikna etmeyi sağladığı da görülmüştür" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*