Kanserlerin üçte birinin nedeni yaşam tarzı

Kanserlerin üçte birinin nedeni yaşam tarzı.14500
  • Giriş : 31.10.2007 / 12:40:00

Araştırmacılara göre kanser vakalarının üçte biri hastaların yaşam tarzından kaynaklanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de yapılan araştırmada insanların daha çok spor yapıp kilo almadıkları ve sağlıklı beslenmeleri halinde her yıl 100 bin kanser vakasının önlenebileceği ortaya çıktı.

Araştırmayı yapan bilimadamları kansere yakalanma şansını azaltmak amacıyla ne yenmesi gerektiği konusunda da ayrıntılı bir rehber yayımladı.

Dünya Kanser Fonu tarafından finanse edilen ekip, 7 bin vaka üzerinde yaptıkları incelemeler sonucunda kişilerin yaşam tarzlarından kaynaklanan tehlikeler konusunda şimdiye dek yazılmış en kapsamlı raporu hazırladı.

Araştırmaya başkanlık yapan Profesör Martin Wiseman, "Kim olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın, yaygın türden olan kanserlere yakalanma şansını çok daha aza indirmek elinizde" dedi.

Bilimadamları farklı araştırmaların farklı sonuçları nedeniyle halkın da kafasının karıştığını belirtti.

Bundan böyle birçok araştırma sonuçlarının tek bir havuzda toplanmasıyla kanser riskinin en iyi şekilde nasıl azaltılacağına dair yetkin bir değerlendirme yapabilmeyi umuyor.

Bilimadamları bol bol sebze ve meyve yiyip hafif egzersiz yaparak kanser riskinin yüzde 40 kadar azaltılabileceğini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious