Kanserli hasta baz istasyonunu söktürdü

Kanserli hasta baz istasyonunu söktürdü.23439
  • Giriş : 15.10.2008 / 11:54:00

Kanser hastası vatandaşın itirazı üzerine, mahkeme, baz istasyonunun bina çatısından sökülmesine karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kanser hastası vatandaşın itirazı üzerine, mahkeme, baz istasyonunun bina çatısından sökülmesine karar verdi. Yargıtay'ın da onadığı kararı GSM şirketi zamanında uygulamayınca, baz istasyonu icra yoluyla ve polis nezaretinde söküm işlemi yapıldı.

Bilecik İsmetpaşa Mahallesi Selöz Sokak'ta bulunan Göçtü Apartmanı çatısında bulunan baz istasyonu mahkemelik oldu. Komşu apartmanda oturan ve kanser rahatsızlığı bulunan Niyazi Zengin, komşu apartmanın çatısına baz istasyonu kurulması üzerine, insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesi ile 2004 yılında mahkemeye başvurdu. Apartman sahibi Elmas Göçtü ve Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. aleyhine dava açarak, baz istasyonunun evin çatısından kaldırılmasını istedi.

Niyazi Zengin, baz istasyonunun evine 50 metre, Osmangazi İlköğretim Okulu'na da 100 metre mesafede olduğunu, kurulması ile çevre sakinlerinde bir takım rahatsızlıkların baş gösterdiğini, bunun yanı sıra psikolojik ve manevi olarak etkilendiklerini belirterek, Bilecik Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Zengin'in bu iddialarına cevap veren Aycell Haberleşme ve Pazarlama A.Ş., avukatları, baz istasyonlarının insan sağlığını etkilediğine dair herhangi bir hukuki ve bilimsel verinin olmadığını, pek çok elektronik aletin radyasyon yaydığını, özellikle de baz istasyonlarının kansere yol açtığı hususunda kesin bir bulguya rastlanmadığını belirttiler.

Mahkeme, baz istasyonunun yakınında oturan ve rahatsızlık geçiren kişilerin ifadesi ve bilirkişi raporunun ardından, kararını verdi. Baz istasyonlarının geniş bir halk kitlesine yarar sağladığını, ancak bu yararın sağlanması sırasında kişilerin zarar görmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, "Herhangi bir hizmetin, insan yaşamından daha öncelikli kabul edilmesi imkan dışıdır. İşletici firmaların daha az giderle hizmet sunmak amacıyla yerleşim birimlerine baz istasyonu kurmalarında kendi menfaatleri dışında, kişilerin menfaati bulunmamaktadır. O halde kişi yaşamıyla, haberleşme arasındaki çatışma, yaşamdan yana kullanılarak giderilecektir" dedi.

Davalılar, mahkemenin 2006 yılında verdiği bu kararı temyiz etmek için Yargıtay 4. Hukuk dairesine gönderdi. Yargıtay'dan gelen onama kararında da, kararın usul ve esas yönünden uygun olduğu belirtildi. Yargıtay'ın, 2008 yılında verdiği kararının ardından, davacı vekili Avukat Cem Zengin, kararı taraflara bildirerek baz istasyonunun sökülmesini istedi. Ancak, Aycell Haberleşme ve Pazarlama Hizmetleri A.Ş. kararı yasal sürede uygulamadığı için icra yoluna başvurdu. İcra Müdürlüğü ve polis ekipleri tarafından söküldü.

Öte yandan, Turkcell firmasına ait olan ve mahkeme aşamasında aynı yere kurulan baz istasyonunun kaldırılması için de müracaatta bulunuldu. Site yönetimi ve okul yöneticileri, bu kararı emsal karar göstererek baz istasyonunun kaldırılmasını istedi.

Vatandaşlar, apartmanların çatısına ve insanların yaşadıkları yerlere baz istasyonlarının kurulmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirtirken, Avukat Cem Zengin ise, GSM şirketlerinin maliyetleri düşürmek için apartmanları tercih ettiklerine dikkat çekti. Zengin, baz istasyonlarının insan sağlığını tehdit eden radyasyon yaydığını belirterek, bu kararın emsal olmasını göstererek dava açıp kazanacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*