Kanserli hücre ölüme böyle götürüyor

  • Giriş : 06.01.2009 / 09:32:00

Çin’de yapılan bir araştırma kanserli hücrelerin, normal hücreler gibi ölmediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hong Kong'taki Çin Üniversitesi araştırmacıları, kanserli hücrelerin, normal ömrünü tamamlayan sağlıklı hücrelerin intihar etmelerini sağlayan mekanizmayı bozarak yaşadıklarını ortaya çıkardı.
Bilim adamları, “ölüme çalım atan” kanser hücresinin normal hücrelerde intihar sürecini tetikleyen çok güçlü ilaçların kokteyline dahi direndiğini belirledi. Kanserli hücrelerin bu yeteneğinin, kemoterapi ilaçlarının etkisini bloke edebileceği kaydedildi.

Ölmezse çoğalıyor
“British Journal of Cancer” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, hücrelerin önceden intihara programlanması, işlevini yitiren ya da hasar gören hücrelerin vücuttan atılması sağlıklı kalmanın temel taşlarından biri. Eğer bu hücreler imha edilmezse bölünerek çoğalmaya devam ediyor ve sonuçta tümör oluşuyor. Araştırmada deri, karaciğer, meme ve rahim kanseri hücrelerine intihar sürecini tetikleyen 3 farklı ilaç verildi. Deney sonucunda, kanserli hücrelerin ilaçların kesildiği andan itibaren tekrar canlandığı görüldü. İlaçların verilmesi kesilince, kanserli hücreler eski şekillerini ve işlevlerini tekrar kazanarak bölünmeyi sürdürdü. Prof. Ming Chiu Fung, kanser hücrelerinin bu yeteneklerini kemoterapi ilaçlarına karşı kullanarak hayatta kaldığını, bu nedenle daha güçlü ilaçlar geliştirilmesi gerektiğini savundu.

(Milliyet)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*