Kanserli tümörlerden kurtaran tedavi

Kanserli tümörlerden kurtaran tedavi.28665
  • Giriş : 19.06.2008 / 14:13:00

Doktorlar ilk kez uygulanan bir tedavi yöntemiyle kendi bağışıklık hücreleri enjekte edilen bir kanser hastasının tamamen iyileştiğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’de ilerlemiş durumda cilt kanseri olan 52 yaşındaki bir hasta bu yeni tedavi yöntemine başlanmasından sekiz hafta sonra kanserli tümörlerden tamamen kurtuldu.

Lenf boğumlarına ve akciğerine de yayılan hastalığın tedavisinin tamamlanmasından sonra iki yıl geçti ve hastada hala kanserden eser olmadığı belirtildi.

“İmmunoterapi” ya da “bağışıklık arttırıcı tedavi” denilen sistemde doktorlar hastanın kendi savunma sisteminden aldıkları hücreleri klonlayarak tekrar hastanın vücuduna enjekte etti.

Uzmanlar bu vakanın kanserin tedavisinde bir dönüm noktası olabileceğini söylüyorlar.

İngiltere Kanser Araştırmalar Merkezi’nden Ed Young konuyla ilgili açıklamasında, “Bir kanser hastasının kendi vücudundan alınan bağışıklık hücreleri ile başarılı bir şekilde tedavi edildiğini görmek çok heyecan verici.

Kanserli bir hastanın kurtulması her zaman iyi bir haberdir ama bu tedavi şeklinin nasıl yaygın bir şekilde kullanılabileceği konusunun büyük klinik denemelere tabi tutulması gerekir” dedi.

Bu tedavi yönetminin şimdilik son derece pahalı olabileceği belirtilirken bilim adamları yöntemin ne denli etkin olduğunu anlayabilmek için daha çok araştırma yapılması gerektiğini söylüyor.

ABD’deki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde uygulanan tedaviyi gerçekleştiren ekibe başkanlık yapan Dr Cassian Yee, “Bu hastada başarılı olduk ama tedavinin ne denli etkili olduğunu sabitlemek için daha geniş çaplı araştırmalar yapmamız gerekiyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious