Kansızlı Başarıyı Etkiliyor

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Kansızlık, çocukların okul başarısını etkiliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okulların açılmasıyla birlikte çocukların dikkat eksikliği sorunu yaşayabileceklerini ifade eden uzmanlar, çocuklardaki bu sorunun genellikle demir eksikliğine bağlı kansızlık sorunu olduğunu belirttiler. Demir eksikliği olarak bilinen aneminin, beyne yeterince oksijen gitmemesine yol açtığı ve vücudun ciddi bir stres altında kalarak psikolojik sorunların başlamasına neden olacağı bildirildi.

'Çocuklarda dikkat eksikliği ile birlikte okul başarısızlığına ve sinirlilikle birlikte davranış problemlerine yol açan nedenlerden biri de demir eksikliğidir' diyen Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Esef Karakuş, okulların açılmasıyla birlikte velilerin bu konuya dikkat etmelerini istedi.

Dr. Karakuş, aneminin yani demir eksikliğinin bazen zor anlaşılmakta bazen de doktor tarafından tespit edilip tedavi edilmesi gerektiği halde aile tarafından ihmal edildiğini vurgulayarak, "İhmali durumunda yeterli beslenmemeye de bağlı olarak ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Anemi, beyne yeteri kadar oksijen gitmemesi ve bünye için ciddi bir tehdit olan stres kaynağı oluşturması sebebiyle başka organik problemlere ve depresyon gibi psikolojik, huzursuz bacak sendromu gibi nörolojik problemlere yol açabilmektedir. Ciddi derecedeki demir eksiklikleri baş dönmesi ve denge bozukluklarına ve ders başarısızlığı ile birlikte zekanın bazı alanlarında gerilemelere de yol açabilmektedir. Anemi ile birlikte bıraktığı bu arazların da tedavisi gerekmektedir" diye konuştu.

Aneminin yol açtığı problemlerin bir kısmının başlangıç aşamasında aneminin tedavi edilmesi ile düzeldiğine dikkat çeken Karakuş, bazı anemi tedavi edildikten sonra da devam ettiği ve ancak bu hastalıklarla ilgili uzmanlar tarafından tedavi edildiğinde düzelme olduğuna dikkat çekti.

Karakuş, okulların açılmasıyla birlikte velilerin çocuklarını yakından takip etmelerini de isteyerek, "Kronik enfeksiyon hastalıkları, aşırı kan kaybına yol açan ciddi yaralanmalar, fazla kanamalı olan ameliyatlar, sık burun kanamaları, bağırsak parazitleri, tiroid bozuklukları da anemiye yol açabiliyor. Kalıtımsal bazı hastalıklar, mesela 'Akdeniz anemisi' de özel tedavi gerektiriyor. Anemi, kan tahlilleri ile kolay tespit edilen bir rahatsızlık olmakla beraber 'gizli anemi' denilen daha detaylı tahlilleri gerektiren türleri de vardır. Genelde solgun deri, aneminin belirtisidir. Fakat bu yanıltıcı olabilir. Solgun renkli derili olup kansızlık problemi olmayan kişiler olduğu gibi rengi solgun olmadığı halde anemi problemi olan kişiler de olabilmektedir. Aşırı stres de dolaylı yoldan anemiye yol açabilmektedir. Mesela aşırı streste vücut normalden daha fazla B vitamini tüketmekte, bu da alınan gıdalardaki yiyeceklerde bulunan demirin emiliminde yetersizliğe yol açabilmektedir. Sıkıntı hissi, hava açlığı, nefes alamama, çarpıntı, bilhassa büyük çocuklarda sol kola vuran Ağrı, baş ağrısı, baş dönmesi, denge kaybı, uykuya düşkünlük, halsizlik, ders çalışmak istememe, dikkat dağınıklığı veya bozukluğu, aşırı sinirlilikle veya duygusallıkla birlikte aşırı hareketsizlik veya tam tersi hırçınlık ve aşırı hareketlilik, başka problemlerin olduğu gibi aneminin de habercisi olabilir" dedi.

Kansızlık tedavisinde önce kansızlığın nedenleri çocuklar için çocuk hastalıkları uzmanı, büyüklerde ise dahiliye uzmanı ile görüşüp tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Karakuş, bu sebepler ve aneminin derecesine göre tedavi yapılacağını söyledi. Karakuş, tedavi süresine mutlaka uyulmasını isteyerek, şunları anlattı: "Mesela bir aylık tedavi süresinde ilaçların on beş gün kullanılıp bırakılması, aneminin devam etmesine yol açar. Anemi düşük düzeyde doktorlar tarafından önce tabii yollarla uygun diyetle tedavi edilmektedir. Yüksek aneminin ilaçla tedavisi gerekmektedir. Aneminin, doktorun verdiği ilaçlar bırakılarak bitkisel ilaçlarla tabii yolla tedavi edilmeye çalışılması tedavinin gecikmesine yol açabilmektedir. Anemi tedavisinden sonra mutlaka kontrole gidilmelidir. Yine tekrarlayan anemi durumlarında sebep araştırılmalı ve ciddi derecedeki anemi durumlarında bir kan hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious