Kapalıçarşı pazar günleri açılsın ricası

Kapalıçarşı pazar günleri açılsın ricası.17588
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:36:00
  • Güncelleme : 29.01.2009 / 15:35:56

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı'nın pazar günleri açılması konusunda dayatma yapılmasını çok doğru bulmadığını söyledi ve pratik bir çözümün esnafın arzusu doğrultusunda bulunabileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demir, Fatih ilçesine dahil edilen Eminönü'ndeki Kapalıçarşı esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi. Demir, Kapalıçarşı Esnafları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Fırat ile birlikte iş yerlerini de gezerek esnaflarla sohbet etti.

Ziyaretler sırasında basın mensuplarının Kapalıçarşı'nın pazar günleri açılıp açılması konusunda sıkıntı yaşandığını hatırlattıkları Demir, bu konuda pratik bir çözümün esnafın arzusu doğrultusunda bulunabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Aynı sıkıntıyı biz Fatih'te de berberler arasında yaşadık. Fatih'teki tüm berberleri bir arayla getirdim ve bir anket yaptırdım, anket neticesinde serbest bıraktım. Şu anda Fatih'te isteyen berberler pazar günü çalışıyor, istemeyenler çalışmıyor. Bunu da Berberler Odası ile birlikte çözdük. Dayatmanın çok doğru olmadığını düşünüyorum.''

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları kapsamında Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Süleymaniye ve çevresiyle ilgili çalışmaların daha önceden başlatıldığını ifade eden Demir, ''Biz de tarihi yarımadayı bir bütün olarak değerlendirip çalışmaları devam ettireceğiz. Gerekirse de bizim katkılarımızla bu çalışmalar daha iyi hale getirilecek'' dedi.

Hasan Fırat da ''Çarşımızın bazı sıkıntıları var, ancak kendisi başkanlığı aldıktan sonra el birliğiyle bu sorunlarını çözeceğiz'' diye konuştu.

Ziyaret sırasında Demir'e, Osmanlı saray ressamı Fausto Zonaro'nun ''Fatih'in İstanbul'a Girişi'' tablosunun Çini üzerine kopyası hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*