Kapanan Manas'a alternatif Türkiye mi

Kapanan Manas'a alternatif Türkiye mi.9051
  • Giriş : 20.02.2009 / 22:40:00

Emekli General Myers, ABD ve NATO'nun Türkiye'den “çok büyük destek almış durumda” olduğunu vurgularken, İncirlik hava üssüne işaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski ABD Genelkurmay Başkanı General Richard Myers, Kırgızistan'ın kapatma kararı aldığı Manas kentindeki Amerikan askeri üssü için, Polonya'daki NATO toplantısında ABD'nin müttefiklerinden destek istediğini belirtti.

Manas üssünün Afganistan'a yakınlığı nedeniyle elverişli bir üs olduğunu belirten Myers, bu ihtiyacı karşılayacak alternatif imkanlar için Türkiye'nin desteğini sürdüreceğine inandığını söyledi. Myers, bu konuda Türkiye ile ABD Savunma Bakanı Robert Gates arasında görüşmeler olabileceğini de ifade etti.

Myers, Afganistan konusunda sorumluluğun yalnızca ABD'de değil, bütün NATO müttefiklerinde olduğunu da vurguladı.

Myers, Türkiye'nin terörle mücadelesinde ABD'nin hassas desteğinin yeni dönemde de devam edip etmeyeceği konusunda da “PKK çok tehlikeli bir unsur. Sadece Türkiye için değil, bölge için de çok tehlikeli. Bu nedenle gerekli adımların atılması gerekiyor” yanıtını verdi. Myers, terörle mücadele ve Irak sorunu konusunda ABD-Türkiye iş birliğinin önemine de değinerek, “Ben bu kez ABD ve Türkiye arasında daha fazla iş birliği olması gerektiğini düşünüyorum ve daha fazla çaba harcanması gerektiği görüşündeyim.

Bu şekilde başarı elde edilebilir. Irak da daha istikrarlı olursa eğer, PKK'ya karşı daha etkili olabilir” dedi. Myers, Irak'ta istikrarın sağlanmasına paralel olarak, terör örgütü PKK ile daha etkin mücadele etmenin de mümkün olableceğine vurgu yaptı.

6 News haber kanalına telefonla bağlanan eski ABD Genelkurmay Başkanı Myers, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Bosna, Somali ve Afganistan'dan sonra şimdi Aden Körfezi'nde de uluslararası toplumla birlikte ortak mücadelede yer aldığının hatırlatılması üzerine, “Türkiye'ye yaptığım ziyaretlerde de, Türk silahlı kuvvetlerinin NATO'daki görevlerinde de gördüklerimden ve yapılandan her zaman çok etkilendim. Somali sorunu da önemli bir sorun ve Türk silahlı kuvvetleri o bölgede ve görevde de çok etkili olacaktır.

Hala silahlı kuvvetlerinizde görev yapan pek çok dostum bulunuyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*