Kapatma davası ile ilgili iddialı açıklama

Kapatma davası ile ilgili iddialı açıklama.8115
  • Giriş : 25.07.2008 / 21:56:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 21:56:56

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Lehman Brothers: "AK Parti kapatılmayacak!"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Lehman Brothers, AK Parti'nin kapatılma davası ile ilgili iddialı bir açıklama yaptı.

Lehman, genel beklentinin aksine AKP'nin kapatılmayacağına inandıklarını, kapatılması halinde ise uzun süren bir politik belirsizliğe girilebileceğini ve piyasalarda büyük dalgalanmalar yaşanabileceğini iddia etti.

LEHMAN'DAN ÇARPICI RAPOR

Lehman Brothers tarafından AKP'nin kapatılma davası ile olarak ilgili yayınlanan 25 Temmuz 2008 tarihli ve 'Gri bir alan yok' isimli raporda, iki senaryo üzerinde duruldu. Birinci ve daha çok inandıkları senaryoya AKP'nin kapatılmayacağını yerleştiren Lehman, bu iddiasıyla ilgili olarak şu başlıkları öne çıkardı:

- Türban kararı parti kapatmayı gerektirmeyebilir

- AKP'nin aksiyonları ile ilgili sıkı bir baskı var: Anayasa Mahkemesi'nin türban kararı Türkiye demokrasisi için çok önemliydi. Bu karar Meclis'in Anayasa'yı değiştirme özgürlüğünü ve AKP tarafından gelecekte yapılabilecek olası benzer atakları engelledi. Böylece artık parti kapatmaya yönelik gereklilik de azaldı.

- Dava amacına ulaştı: En azından bu dava AKP ve bakanlar için önemli bir şoktu. Bize göre türban davası ve partiyi kapatmaya yönelik tehdit AKP için en büyük uyarı oldu. AKP de daha ılımlı davranmaya ve ses tonunu yumuşatmaya başladı.

- Demokrasi konusu: Son dönemdeki anketler AKP'nin popülaritesinin düştüğünü gösteriyor. Bizce partinin kapatılması, AKP'ye doğru olan akımı güçlendirirse yargının üzerine bir bumerang gibi gelebilir.

- AKP'nin Güneydoğu'a önemli bir rolü var

- Parti kapatmanın ekonomik maliyeti var.

YA KAPATILIRSA...

Lehman raporunda dikkat çeken diğer bir nokta ise AKP'nin kapatılması halinde yaşanacaklar. Diğer kurumlara göre daha sert bir dil kullanılan raporda, AKP kapatılırsa yeni bir seçim yapılacağı, Başbakan Erdoğan'ın da dışarıdan bu partinin başına gelerek başbakan olarak kalmaya devam edeceği yönündeki görüşlere itibar edilmedi.

Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararı alması halinde özellikle Başbakan Erdoğan ile ilgili tartışmalı bir sürecin başlayacağına işaret eden Lehman, politik belirsizliğin uzun süreceği ve piyasalarda önemli dalgalanmaların yaşanacağı uyarısında bulundu. Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminden kalma suçlamalara maruz kalabileceğinin altını çizen kurum, Erdoğan için yolun sonuna geldiği şeklinde yorumların yapılabileceğini belirtti.

ANLAŞMA SAĞLANACAK

Raporun sonuç bölümünde dikkat çeken ifadeler ise şöyle:

"Biz yaşanan bu sürecin AKP ve laik kesim arasında daha yapıcı bir diyalogla sonuçlanacağı yönünde iyimseriz. Türkiye'deki sosyal gruplardan yaşanan bu tartışmanın sonuçlanması yönünde yeterli bir baskı oluşmaya başladı. Ayrıca Türkiye'nin sorumlu bir bölgesel güç gibi davranması yönünde de önemli bir uluslararası baskı var. Bizce Türkiye demokrasisini güçlendirirse bu görevini daha etkili bir şekilde gerçekleştirebilir. Gerçekten de eğer Türkiye'nin daha kuvvetli bir AB çıpası olsaydı bu tartışma daha kolay çözülebilirdi."

HÜRRİYET

HABER ETİKETLERİ:

AK Parti kapatıldı AKP kapatıldı AK Parti kapandı AKP kapandı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*