Kapatma davası yorumu: "Övünülecek bir durum"

Kapatma davası yorumu:
  • Giriş : 21.03.2008 / 00:14:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 23:26:13

ÜAK Başkanı Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, kapatma davası için neler söyledi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversitelerarası Kurul Başkanı (ÜAK) ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğunu ve karşı devrim bulunduğunu iddia ederek, AK Parti'nin kapatılması için dava açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın görevini yapmasının 'övünülecek' bir durum olduğunu savundu.

Antalya'da bu yıl 8.'si düzenlenen Akdeniz Uluslararası Yükseköğretim Tanıtım Günleri'ne katılan Mustafa Akaydın, üniversitesinin tanıtımının yapıldığı stantta gazetecilerin sorularını cevaplandırıldı.

Rektör Akaydın, AK Parti'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne açılan davayı değerlendirirken, demokrasilerde parti kapatılmasının üzücü bir durum olduğunu söyledi. Ancak rejimin korunması için ülkelerin bazı önlemler alabildiğine işaret eden Akayadın, "Türkiye'de laik rejimin tehdit altında olduğu, bir karşı devrimin var olduğu somut bir gerçektir. Ben bunu özel misyonum gereği son iki ayda dile getirdim. Böyle bir durum ortaya çıktığı zaman elbette ki bunun en önemli sorumlu makamı olan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı gereğini yapacaktır. Görevini yapması başsavcı adına övünülecek bir şeydir ama böyle bir olayın Türkiye'ye yaşatılması üzücü bir şeydir. Ben siyasilerin bundan sonra çok daha özenli davranmaları gerektiği ve oy toplamak için Türk halkının son derece yumuşak karnı olarak kabul edilebilecek bazı ülke değerlerini tahrik etmemeleri gerektiği inancındayım. Herkesin bundan ders çıkartması, toplumu germemesi lazım. Yargıtay Başsavcısı'nı da çok yakışıksız üsluplarla incitmemeleri lazım. Hukuka saygısı olan bir ülke, aynı zamanda demokrasiye, cumhuriyete saygısı olan bir ülke demektir. Bu saygıyı korumak sorumluluğu önce siyaset adamlarına aittir." dedi.

Hazırlanan iddianameyi ana hatları ile incelediğini, ancak siyasi bir yorum yapmak istemediğini belirten Akaydın, yargıya müdahale olarak algılanan girişimler için şunları söyledi: "Çok yanlış, yargıyı yıpratır. Herkesin bir gün o yargıya ihtiyacı olabilir. Yargıyı eleştirebilirsiniz. Bizim de zaman zaman eleştirdiğimiz olmuştur. Ama saygıyı korumak zorundasınız. Toplumun saygısını korumak zorundasınız. Bu da en çok devlet adamlarına düşer."

Akaydın, parti kapatmayı zorlaştırma konusunda Anayasa Değişikliği yapılmasını ise "hukuku incitme çabası" olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious