Kapatma kararı DTP'ye kaybettiği tabanı kazandırabilir

Kapatma kararı DTP'ye kaybettiği tabanı kazandırabilir.11564
  • Giriş : 19.11.2007 / 09:03:00

Partinin yanlışları üzerinde durulurken, kapatma davasının bu yanlışları engellemeyecektir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Davanın hem terör örgütünün hem de tabanını gittikçe yitiren DTP'nin işine yarayacağı görüşünün altını çizen Kürt kökenli siyasetçiler, kapatma kararının Türkiye'nin AB sürecini nasıl etkileyeceğinin ve demokratik açılımlara zarar verip vermeyeceğinin de düşünülmesini istiyor. Kapatma davasıyla ilgili değerlendirmeler özetle şöyle:

DTP kendi haline bırakılsa biter

Eski CHP Hakkâri Milletvekili Esat Canan: DTP'ye kapatma davası açılmasını demokratik düzen içinde doğru bulmuyorum. DTP'nin yaptığı yanlışlara karşılık partinin kapatılması çözüm değil. Ama bu sürece DTP'lilerin katkısı olmuştur. Halkın kendilerine verdiği görevleri yerine getirmediler. Yanlış politikalar sergilediler. Dava açılmasaydı ve DTP kendi yanlışları ile baş başa bırakılsaydı parti çok zarar görecekti. Çünkü bölge halkının taleplerini yerine getiremiyor. Ülkenin ve halkın gerçeklerinden uzaklaştılar. Seçimlerde aday tespitinde yanlış yaptılar. Bu açıdan dava DTP'lileri sevindirmiş olabilir. Parti tabanına 'bakın bizim siyaset yapmamıza izin vermiyorlar' diyerek kaybettikleri tabanı kazanmaya çalışacaktır.

Kapatma hiç çözüm olmadı

Eski Van Belediye Başkanı Mesut Öztürk: Türkiye'de parti kapatmanın çözüm olmadığını geçmiş tecrübelerden biliyoruz. Sorunu iyi teşhis etmek gerekir. Yaşadığımız sorunların temelinde demokrasinin bütün kurum ve kuruluşlarımızda oturmaması var. Şiddetle bir yere varılamayacağını da herkesin bilmesi lazım. Silahların konuştuğu bir yerde aslında DTP hiçbir şey yapamaz. Türkiye silahları susturacak bir potansiyele sahiptir. Türkiye isterse, PKK bir hafta içinde silahları susturur. Bunun için iktidarın ve kurumların özgüveni olması lazım. Yoksa DTP'yi kapatırsınız, başka bir parti gelir. PKK gider başka bir örgüt gelir.

Suçlamalar afaki

Eski HEP Genel Başkanı Feridun Yazar: DTP'nin kendine göre hataları var; ama bunlar parti kapatmanın gerekçesi olamaz. Suçlamalar afakî. Parti kapatmanın hiçbir işe yaramadığı artık ispatlanmıştır. Türkiye'de problemler demokratik anlayış içerisinde tartışılmadığı ve çözüme kavuşturulmadığı müddetçe kapatmalar devam eder. İnsanların önündeki demokratik yollar kapatılırsa başka yollar ararlar. Bu çoğu zaman şiddeti tetikler. Demokratik kanallar açık olmazsa bu şiddet maalesef devam eder. Partiler kapatılır, deneyimli siyasetçiler saf dışı bırakılır. Deneyimsiz kişiler gelip siyaset yapar ve aynı sorunlar önümüze gelir. DTP'yi PKK'nın siyasi kolu gibi değerlendirmek ve suçlamak adil değil.

Ülke dışarıya mahcup oluyor

DP Diyarbakır İl Başkanı Galip Ensarioğlu: Parti kapatmanın hiçbir faydasının olmadığını Türkiye yaşayarak gördü. DTP çizgisindeki dört parti kapatıldı. Farklı siyasi partiler de kapatıldı. Ne oldu? Yerlerine yenileri açıldı. Bu durum ülkeyi yurtdışında mahcup etmekten başka işe yaramadı. Parti yöneticileri fikirlerini açık ve özgürce açıklamalıdır. Hiç kimse kendi doğrusunu başkasına zorla kabul ettiremez. İnsanlar konuşabilmeli. Konuşulmadığı zaman tehlike doğar. Partilerin kapatılmasında hakem ancak halktır. Cezayı hakim ve savcılar değil, halk verir.

AB yoluna zarar verir

Eski DEHAP milletvekili adayı Cemil Aydoğan: Dava demokrasi adına uygun bir adım değil. Avrupa Birliği'ne giden yola zarar verir. Biz bunu tasvip etmiyoruz. Demokratik çözümler dahilinde kararların alınmasını istiyoruz. DTP'nin Meclis'teki tutumunu da doğru bulmuyorum. Halk tarafından seçilen partinin halkın istediği doğrultuda halka yönelik hizmetler yapması gerekir. Zaten son seçimde Güneydoğu'da halkın AK Parti'ye gösterdiği teveccüh DTP'yi marjinal duruma düşürmüştür.

Şiddet yoksa, kapatılmamalı

Eski ANAP Diyarbakır Milletvekili Muhsin Koçyiğit: Parti kapatma sorun çözmüyor. Bugüne kadar kapatılan partiler isim değiştirerek aynı yönetim ve ideolojiyle yeniden açıldı. Partilerin kapatılması demokratik bir ülkeye yakışmaz. Sorunları da bu yöntemle çözemezsiniz. Şiddet olmadığı müddetçe fikri ne olursa olsun partilerin kapatılmaması gerekir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious