"Kapatma kararından yararlanacak olan, El Kaide olur"

  • Giriş : 16.05.2008 / 21:19:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 21:30:03

AK Parti hakkındaki kapatma davası tartışılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Washington'da Century Foundation adlı düşünce kuruluşunun düzenlediği "Türkiye'deki AK Parti Arap dünyası için bir model mi" konulu panele katılan Arap ülkelerinden gelen İslami eğilimli siyasetçiler,AK Parti hakkındaki kapatma davasını tartışırken, partinin kapatılmaması gerektiği yönünde görüş belirttiler.

Panelin basın için düzenlenen bölümünde konuşan Cezayir'deki Barış Toplumu Hareketi'nin temsilcisi milletvekili Abdulrezzak Makri, AK Parti'nin kapatılması durumunda bunun Arap ülkeleri için negatif bir mesaj anlamına geleceğini söyledi. Makri, "Kapatma kararından yararlanacaklar, El Kaide ve diğer aşırı güçler olur" dedi.

Fas'taki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin temsilcisi milletvekili Muhammed Yetim de olası bir kapatma kararının Arap ülkelerinde olumsuz yansımalarının olacağını kaydederek, "Ancak Batı toplumunun böyle bir gelişmeye izin vermemesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Panelin daha sonra kamuoyuna açık bölümüne katılan Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin temsilcisi İbrahim el Hudeybi de AK Parti'nin iktidarı boyunca toplumdaki hiçbir kesimle çatışma içine girmediğini ve sorumlu ve akılcı şekilde davrandığını ifade etti.

Üç siyasi grubun temsilcisi de kendi partilerinin demokrasiden ve çoğulculuktan yana olduğunu ve şiddete karşı çıktığını dile getirdi. Üç temsilci de ülkelerdeki koşulların farklılığından dolayı AK Parti'yi kendi ülkeleri için model olarak görmediklerini, ancak bu partinin deneyimlerinden yararlandıklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious