Kapı kapı kan arama devri bitti

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

Hastasını ameliyat ettirmek isteyen vatandaşlar, kan bulabilmek için kapı kapı dolaşırken Kızılay, soruna kökten çözüm getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kan bulmak için kan simsarlarının eline düşen hasta yakınları, "Güvenli ve Sağlıklı Kan Sistemi" sayesinde bu sıkıntıdan kurtulacak. Türkiye'deki tüm hastaneler Kızılay ile bilgisayar ortamında birbirlerine bağlanacak. Hangi hastanenin ne kadar kana ihtiyacı olduğunu sistem üzerinden gören Kızılay, hastanenin talebi doğrultusunda kanı ulaştıracak. Sistemle ilgili tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, pilot uygulamanın Kayseri'de başlatıldığını açıkladı.

Küçükali, sistemi "Bilgisayar ortamında hastanelerin bir hafta evvelinden ne kadar ameliyat yapacaklarını ve bu ameliyatlarda hangi değerlerde kan kullanacaklarını göreceğiz. Ameliyattan 2-3 gün önce kanı hastanenin başhekimliğe teslim edeceğiz" sözleriyle özetledi. İki yıldır sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Küçükali, hastanelerdeki teknolojik altyapının tamamlanmasının ardından sistemin devreye alınacağını kaydetti. "Artık her önüne gelen Kızılay'a gelip kan alamayacak" diyen Küçükali, doktor raporunun kan alabilmek için yeterli olmayacağını, hastane çıkışlı doktor raporunun gerekli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Kızılay'dan kan talep edilirken kanın nerede kullanılacağı da yazıyla bildirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious