'Kapıdan Satış' artık bir suç

'Kapıdan Satış' artık bir suç.9759
  • Giriş : 03.12.2008 / 23:52:00

Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nın TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 2’nci bölümüne göre kapıdan satış saldırgan satış olarak değerlendirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen 2'nci bölümüne göre kapıdan satış saldırgan satış olarak değerlendirilecek. Kabul edilen maddelere göre işyerlerine yanıltıcı bir şekilde sahte belge asılamayacak. Asılması halinde ise haksız rekabet yaratanlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

TBMM Genel Kurulu'nda, Türk Ticaret Kanunu tasarısının 2'nci bölümü kabul edildi. Tasarının 2'nci maddesi kabul edildikten sonra Genel Kurul'da Türkiye-Suudi Arabistan Arasında Karayolu Yolcu ve Yük Taşımacılığının Düzenlenmesi ile ilgili uluslar arası anlaşmanın görüşmelerine geçildi.

Tasarının kabul edilen maddelerine göre işyerine yanıltıcı şekilde sahte belge asmak haksız rekabet sayılacak. Başkalarını veya mallarını, fiyatlarını, yanıltıcı, incitici ve kötüleyici beyanlar, aşırı ve karşılaştırmalı reklamlar, diploma veya ödül almadığı halde bunlara sahipmiş gibi hareket etmek haksız rekabet sayılacak. Kabul edilen maddelere göre, işletmeler 'sezon sonu' indirimi gibi kampanyalarla tüketiciyi yanıltamayacak.

Müşteri malın gerçek değeri konusunda da yanıltılamayacak. Verilen hediyelerle müşterinin karar vermesi etkilenemeyecek. “Saldırgan satış teknikleri” kullanılamayacak ve kapıdan ya da yoldan çevirerek yapılan satışlar, “saldırgan satış yöntemi” olarak değerlendirilecek.

Malın, ürünlerin ya da faaliyetlerin özellikleri, yararları ya da tehlikeleri konusunda müşteri yanıltılamayacak. Taksitli satış ve tüketici kredilerinde dürüst davranılmaması, haksız rekabet sayılacak. Uygulanan faiz veya vade farkı, ödemelerin nasıl yapılacağı ve taksitle satış yapanın unvanı açıklanacak.
-HAKSIZ REKABETE 2 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Tasarının kabul edilen maddelerine göre, kanunda belirtilen haksız rekabet fiillerinden birini kasten işleyenler 2 yıla kadar hapis ve para cezasıyla cezalandırılacak. Haksız rekabet ilkelerine aykırı davranan her türlü basın, yayın, iletişim ve bilişim kuruluşları da sorumlu olacak ve aleyhlerine dava açılabilecek. Hizmet sağlayıcıları aleyhine, alıcısı ve içeriğini seçmediği, içeriğini değiştirmediği haksız rekabete neden olan ileti nedeniyle dava açılmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*