Kapıdan satışa iade şansı!

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Kapıdan satışlarda alınan ürünler 7 gün içinde gerekçe gösterilmeden iade edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Kamil Akçadırcı, kapıdan satışlarla alınan ürünlerin 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe gösterilmeden iade edilebileceğini söyledi.

Özellikle Kayseri dışından gelen satıcıların çekiliş yaptırarak hediye ve benzeri vaatlerde bulunup mal satışı gerçekleştirdiklerini belirten Akçadırcı, genellikle ürünlerin pahalı fiyata satılarak tüketicilerin borçlandırıldığını ve satılan malın iadesinin kabul edilmediği yönünde kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini bildirdi.

Kapıdan satışlarda, kişinin malı teslim aldığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde kabul etmekte veya hiçbir gerekçe göstermeden reddetmekte serbest olduğuna dikkat çeken Akçadırcı, "Yaptığınız sözleşmeyi iyi okuyun. Bir nüshasını mutlaka alınız. Ödeme planını isteyiniz ve sözleşme tarihini mutlaka kendi el yazınızla yazınız. Sözleşmede 16 punto koyu siyah harflerle yazılmış 'cayma bildiriminin' bulunup bulunmadığını kontrol edin. Cayma hakkınızı kullanmak istemeniz durumunda talebinizi satıcıya bildirin. Satıcı sizin cayma bildiriminizin kendisine ulaştığı andan itibaren 20 gün içerisinde malını geri almakla yükümlüdür. Tüketici malın mutat kullanımı sebebiyle meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir" uyarılarında bulundu.

Akçadırcı, satın alınan mal ile ilgili olarak satıcı tarafından yükümlüğünün yerine getirilmemesi durumunda, ikamet edilen yer veya malın satın alındığı yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne, mal bedeli 624.99 YTL'nin üzerinde ise Tüketici Mahkemesi'ne bir dilekçe ile müracaatta bulunulması gerektiğini dile getirdi. Sipariş verilmediği halde adrese gönderilen malların kesinlikle kabul edilmemesi konusunda vatandaşları uyaran Akçadırcı, kabul edilmesi durumunda bu mallar için ödeme yapmak zorunda bırakılabileceğini söyledi.

İhtiyaç duyulmayan hiçbir ürünün kapıdan satın alınmaması gerektiğini belirten Akçadırcı, kapıdan satışlarla alakalı yaşanan sorunlarda vakit kaybedilmeden ALO 175 Tüketici Bilgilendirme Hattını aramalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious