Kapıkule tıkandı

  • Giriş : 01.10.2006 / 00:00:00

Kapıkule'de 13 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TIR yoğunluğunun Bulgar Gümrüğünde işlemlerin yavaş yapılmasından kaynaklandığını belirten Kapıkule Gümrük yetkilileri yetkililer, Bulgar gümrükçülerin kendi sahalarının yetersiz olduğunu gerekçe gösterdiklerini ve bundan dolayı işlemlerin yavaş yapıldığını belirttiler. İşlemleri hızlandırdıkları takdirde Türk tarafından en fazla 4-5 kilometre uzunluğunda bir TIR kuyruğunun oluştuğunu söyleyen yetkililer, "Nakliye şirketleri mallarını pazartesi günü teslim etmek için Perşembe ve Cuma günü yola çıkıyorlar. Bu da kapıkule'de yığılmalara neden oluyor." dedi.

Bulgaristan'ın "Gümrük sahamız yeterli değil" diyerek TIR'ları çok yavaş geçiş izni verdiklerini dile getiren TIR şoförleri ise, yetkililerden yardım istediklerini ancak Bulgaristan gümrüğüne bir şeyler anlatamadıklarını söyledi.

Yüklerinin süreli olması nedeniyle zamanında boşaltamadıklarını bundan dolayı da firmaların ciddi zararlar yaptıklarını söyleyen TIR şoförü Seyfettin Karaca, "Yılllardan beri kuyruklardan kurtulamadık. Şu kapı bu kapı dediler ama bildik bileli Kapıkule kuyrukları bitmedi. Bulgaristan Türkiye'yi, Türkiye Bulgaristan tarafını suçluyor. Bunu yetkililer de biliyor ama bir türlü sorun halledilmedi. Her hafta sonlarında bu kuyruklar hep oldu. Zaman kaybı, vaktinde boşaltılmayan yük, araç yıpranması, şahsi masraflar hep bu kuyruklarda iki katına çıkıyor." diye konuştu.

Uzun süre kuyrukta beklemekten sıkılan TIR'cılar araç içinde uyurarak sıranın kendilerine gelmesini beklerken zaman zamanda küçük tartışmalar yaşanıyor.

Kapıkule'de her zaman aynı sorunla karşılaştığını ifade eden TIR şoförü Hüseyin Çekiç (49), her hafta Kapıkule'de günlerce kuyrukta beklediklerini belirterek, yetkililerden bu soruna bir an önce çözüm bulmalarını istiyor.

ıÜüKapıkule Sınır Kapısı'ndan son 24 saatte 800 TIR çıkış yaparken, 650 TIR da Türkiye'ye giriş yaptı. 13 kilometre uzunluğundaki kuyrukta 350 civarında TIR, çıkış işlemleri için bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious