Kapıkule'de 10 kilometre kuyruk oluştu

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Yurtdışına ihracat malı taşıyan TIR şoförlerinin Kapıkule Sınır Kapısı'nda çektiği çile bitmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapıkule Sınır Kapısı'nın yükünü azaltacak diye Hamzabeyli sınır kapısının açılması sorunu ortadan kaldırmaya yetmedi. Kapukule'den yurtdışına çıkış yapmak isteyen TIR'lar 10 kilometre kuyruk oluştururken, TIR şoförleri kuyruğun Türk Gümrüğünün yavaş işlemesinden kaynaklandığını söylüyor.
Kapıkule Sınır Kapısı"nda bir süreden beri oluşan TIR kuyruklan, Hamzabeyli Sınır Kapısı açılınca giderilerek sanıldı, ama pek fazla yararı olmadı. Kapıkule'de uzun kuyruklar yine oluşmaya devam ederken, Bir yıl önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın da katılımıyla açılışı yapılan Hamzabeyli Sınır Kapısı"nda adeta in cin top oynuyor.

Gümrük yetkilileri, Kapıkule"den çıkış yapan TIR şoförlerinin gümrükten muaf satış yapan (BİLNAM) akaryakıt istasyonundan ucuz motorin alabildiklerini belirterek, "Ancak, yeni açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı"nda henüz bu olanak yok. Ucuz mazot alabilmek için TIR sürücüsü kuyrukta beklemeyi tercih ediyor Kuyruklar ortadan kaldırmak için ya gümrüksüz motorin satışı Kapıkule"den de kalkmalı, ya da Hamzabeyli"ye de konmalı" şeklinde konuştu.

Yurtdışına çıkmak üzere kuyrukta bekleyen TIR sürücülerinden Muhittin Koç, "Benim depom 600 litre mazot alıyor, yedek depomla birlikte aldığım mazot miktarı bir ton. Akaryakıt istasyonlarında mazotun litresi 2 YTL civarında, ama Kapıkule Gümrük Sahası"ndaki gümrüksüz satış yapan akaryakıt istasyonundan 1 YTL"ye alıyorum. Ayrıca Kapıkule gümrük sahasındaki personel çok yavaş iş yapıyorlar. Gümrük sahasında görev yapan personel sayısı çok az. Bulgar gümrüğünde hiç bir sorun yaşamıyoruz."dedi.

26 yıllık TIR şoförü Yakup Üner ise, TIR kuyruğunun azaltılması için Kapıkule Sınır Kapısı'na personel takviyesi yapılması gerektiğini söylüyor. Kapıkule'de ki işlemlerin çok yavaş işlediğini vurgulayan Üner, "Yurtdışına çıkış için bir sürü prosedüre tabi tutuluyoruz. Elimizde evraklar oradan oraya koşturup duruyoruz. Personel zaten yetersiz. Birde keyfi uygulamayla karşılaşıyoruz. Ayrıca bir süre önce açılışı yapılan Hamzabeyli Sınır Kapısı'na Bilnam akaryakıt istasyonu konması gerekiyor. Hamzabeylide Bilnam olsa Kapıkule'de bu kadar kuyruk olmaz. 3-4 günümüz kapıkule'de mazot kuyruğunda geçiyor." ifadelerini kullandı.

TIR şoförlerinden Ahmet Yıldız da, hem Kapıkule hem de Kaptan Andreova Gümrük sahasını çok dar olduğunı belirterek, "Gümrük sahaları çok dar. Bir an önce söz konusu gümrük alanlarının genişletilmesi gerekiyor. Ayrıca her iki tarafada personel takviyesi yapıldığı takdirde TIR kuyruğun ortadan kalkar." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious