Kapıkulede 17 kilometre uzunluğunda kuyruk oluştu

Kapıkulede 17 kilometre uzunluğunda kuyruk oluştu.8927
  • Giriş : 25.11.2007 / 13:10:00

Bulgaristan'a ait geçiş belgesi alamayan TIR'cılar, Kapıkule Sınır Kapısı'nda 17 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kapıkule Sınır Kapısı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Meriç Nehri'nin taşmasıyla sel suları altında kalan Kapıkule Sınır Kapısı'nın üç gün süreyle kapalı kalması ve yurt dışını çakış yapmak isteyen bazı TIR'cıların Bulgaristan'dan geçiş belgeleri olmadığından Türk tarafında uzun kuyruklar oluştu.

İhracat yapan firmaların TIR'larının, pazartesi günü Balkan ve Avrupa ülkelerine ihracat yükünü firmalara teslim etmek için aynı anda Kapıkule Sınır Kapısı'na gelmelerinin de TIR kuyruklarının uzamasına yol açtığını ifade eden yetkililer, ''Sel nedeniyle Hamzabeyli Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmayarak Kapıkule Sınır Kapısı'nın açılması bekleyen TIR'lar uzun kuyruklar oluşturmuştu. Kapıkule'nin açılmasıyla yurt dışına çıkış yapmaya başlayan TIR'cılar, bu kez de geçiş belgesi sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bulgaristan'a ait geçiş belgeleri olmayan TIR'cılar Türk tarafında beklemeye devam ediyor'' dediler.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'na bağlı Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki büro yetkilileri de Bulgaristan'dan TIR geçiş belgesi sorununun halledildiğini ve bugün akşam saatlerinde belgelerinin ellerine ulaşmasıyla TIR'cılara vermeye başlanacağını bildirdi.

TIR sürücüsü İbrahim Yıldız da Bulgaristan'dan transit geçiş belgesinin olmaması ve Kapıkule'nin selden kapalı olması dolayısıyla bir haftadan bu yana Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapmak için beklediğini belirterek, ''Kuyruklarda sıkıntılar yaşıyoruz. Türkiye'nin ihracat yapmasını engellemek istiyorlar. Yetkililerden yardım istiyoruz. Biz kuyruklarda beklemekten bıktık'' dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nda oluşan 17 kilometrelik kuyrukta, 680 civarında TIR'cı sıranın kendisine gelmesi için bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious