Kapıkule'de 3 kilometrelik kuyruk oluştu

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Yaz tatilini Türkiye'de geçiren gurbetçiler, çalıştıkları ülkelere dönüşte Kapıkule Sınır Kapısı'nda 3 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gurbetçilerin büyük bölümünün eş zamanlı olarak dönüş güzergahında Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih etmeleri, gümrükte 3 kilometrelik kuyruğa neden oldu.

Yetkililer, sınır kapısında alınan önlemlerle geçtiğimiz yıllara oranla işlemlerin daha seri yapıldığını ve Türk tarafında sorun yaşanmadığını belirttiler. Bulgaristan tarafındaki görevlilerin ise çok yavaş çalıştığını öne süren yetkililer, “Bulgar gümrüğünde gece personelin azalması ve peron sayısının yetersizliğinden dolayı, çıkış işlemleri yavaş yapılıyor. Yine de geçtiğimiz yıllara göre gurbetçi kuyrukları daha az. Gurbetçilerimizi Hamzabeyli Sınır Kapısı'na yönlendirerek, yığılmaları önleyeceğiz” diye konuştular.

Gurbetçilerden Yusuf İpek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapıkule Sınır Kapısı'nda gümrük işlemlerinin kısa sürede tamamlandığını fakat Bulgar tarafında, işlemlerin yavaş yapıldığından Türk tarafında kuyrukta beklediklerini söyledi.

Gurbetçilerden Ertürk Yaşar da, 27 yıldır Almanya'da yaşadığını belirterek, Türkiye'ye gelene kadar kuyruklarda çok beklediklerini kaydetti. Bu arada, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda girişler de devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious