Kapıkule'de 400 kilo eroin ele geçirildi

Kapıkule'de 400 kilo eroin ele geçirildi.41411
  • Giriş : 06.04.2008 / 17:59:00

Jandarma son yılların en büyük operasyonlarından birini gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SAKARYA İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin Edirne'de gerçekleştirdiği operasyonda, Bursa'dan yurtdışına ihraç edilmek üzere TIR'a yüklenen zeytin tenekelerinin içine gizlenmiş 400 kilo saf eroin ele geçirdi. Eroinlerle ilgili olarak ilk aşamada TIR sürücüsü C.Y. gözaltına alındı.

2007 yılı Ağustos ayında Sakarya ve Bursa'daki bazı kişilerin zeytin toptancılığı yaparken, ihraç zeytinlerle birlikte eroin gönderdiği ihbarı alındı. Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bu ihbar üzerine Bursa'da tespit edilen ve zeytin toptancılığı yapılan U. Nakliyat adlı firmayı 9 ay süresince takip etti. 2 gün önce de yurt dışına yeni zeytin ihracaatı yapılacağının ögrenilmesi üzerine Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti ve son yılların en büyük uyuşturucu operasyonlarından birini yaptı.

5 Nisan Cumartesi gecesi, Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'na giden Sakarya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, U. Nakliyat adlı şirketin malı göndereceğini belirledi. Sakarya jandarması, Edirne İl Jandarma Komutanlığı'ndan da takviye alarak C.Y. adlı sürücünün yönetimindeki 34 UJ 4607 plakalı TIR'ı durdurdu. Ekipler, önce narkotik köpekleriyle TIR çekicisinde ve 34 UH 5984 plakalı dorsesinde kontrol yaptı. Araç daha sonra Edirne Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü'nde bulunan X- Ray cihazına da sokuldu. Yapılan aramalarda, Özel bölmelerle ihraç zeytin tenekeleri içerisinde toplam 400 kilo eroin ele geçirildi. İlk aşamada 35 yaşındaki sürücü C.Y. gözaltına alınırken, jandarma ihracakcı firma yetkililerine yönelik de operasyon başlattı.
Jandarma yetkilileri, ele geçirilen eroinin değerelinin yaklaşık 300 milyon YTL olduğunu belirtti.

BU YIL ELE GEÇİRİLEN EN BÜYÜK MİKTAR

TIR'ın sürücüsü C.Y.'nin sorgusu sürerken, zeytin tenekelerinin içine gizlenmiş 647 paket halinde 400 kilo eroinin bu yıl sınır kapısında ele geçirilen en büyük miktar olduğu açıklandı. Olayla ilgili soruşturma sürerken, 3 kişinin de arandığı öğrenildi. 2007 yılında Kapıkule Sınır Kapısı'nda ele geçirilen en büyük eroin mitarı ise 560 kilo olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious