Kapıkule'de kuyruk çilesi!

Kapıkule'de kuyruk çilesi!.12531
  • Giriş : 22.08.2008 / 17:41:00

Türk işçiler, çalıştıkları ülkelere dönüş için geldikleri sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaz tatillerini geçirmek için yaşadıkları Avrupa ülkelerinden yola çıkan işçiler tatillerinin sona ermesinin ardından dönüşe geçti. Son 2 ay içinde Kapıkule Sınır Kapısı'nı kullanarak yurda yaklaşık 200 bin araçla birlikte 1 milyon kişi giriş yaptı. 3 haftalık tatillerini tamamlayan işçiler ise dönüş yoluna koyuldu. Son 1 ay içinde Kapıkule'den 150 bin araçla birlikte yaklaşık 750 bin kişi çıkış yaptı. Çıkış işlemleri ise Türk işçileri sıkıntıya soktu. Kapıkule Gümrük Sahası içinde ve dışında sabah erken saatlerden itibaren kuyruk oluşmaya başladı. Öğlen saatlerine 8 kilometreye kadar ulaşan kuyrukta beklemek zorunda kalan gurbetçiler duruma isyan etti.

Hava sıcaklığının güneş altında 40 dereceye ulaşması nedeniyle sıcaktan bunalan işçiler ise başlarından aşağıya pet şişelerle su dökerek serinlemeye çalıştı. Kuyruktan çıkamadıklarını ve ihtiyaçlarını karşılayacak yer bulunmadığın söyleyen gurbetçiler, “Her yıl aynı işkenci. Ülkeye giriş ve çıkışta sürekli kuyrukta bekliyoruz. Sürekli bu sıkıntıları yaşamaktan bıktık artık. Kendi ülkemizde eziyet çekiyoruz. Artık bizlerin giriş ve çıkışlarında yetkililer önlem almalı. Ülkemize gelmek için bütün yıl heyecan ile bekliyoruz. Ancak geldiğimize bizi pişman ediyorlar” dedi.

Yoğunluk nedeniyle önlemlerini artıran polis ekipleri ise TEM Otoyolu Kıyık çıkışında yabancı plakalı araçları durdurarak sürücüleri Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapılarına yönlendirdi. Polisin yönlendirmesi sonucu bu iki sınır kapısında da uzun araç kuyrukları oluştu. Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 2 kilometre araç kuyruğu oluşurken, Pazarkule Sınır Kapısı'nda ise kuyruk 1 kilometreye kadar çıktı.

Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü ekipleri, oluşan kuyruğun yoğunluktan kaynaklandığını belirterek, “Ekiplerimiz en hızlı şekilde işlemlerini yapmayı sürdürüyor. İşçileri mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak yoğunluk nedeniyle kuyruklar oluşuyor. Tatilciler pazartesi günü işe başlayacakları için doğal olarak hafta sonu yola koyuluyorlar ve kuyruk meydana geliyor” dedi.

Öte yandan, ihracat yükü malzemelerini Avrupa ülkelerine götürmek isteyen TIR'lar yaklaşık 8 kilometre kuyruk oluşturdu. Kavurucu sıcakta kuyrukta beklediklerini belirten TIR sürücüleri da duruma isyan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*