Kapıkule'de Tır'lar yine kuyrukta

Kapıkule'de Tır'lar yine kuyrukta.7596
  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Kapıkule Sınır Kapısı'nda bilgisayar sistemlerindeki arıza ve değişiklikten dolayı 10 kilometre TIR kuyruğu oluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapıkule'de Yurtdışına ihracat malı taşıyan TIR'lar 10 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Kapıkule gümrük yetkilileri, bilgisayar sistemlerindeki yapılan program değişikliğinden dolayı alımların yavaşladığını doğrularken, gümrük sahasındaki işlemlerin azaltılması amacıyla Ulaştırma Müdürlüğü'nün kaldırıldığı belirtildi. Gümrük sahasında faaliyet gösteren Ulaştırma Müdürlüğü'nün kaldırılmasından dolayı bilgisayarlarda program değişikliğine gidildiğini söyleyen yetkililer, "Sınır kapısında işlemlerin hızlandırılması nedeniyle ihracat yükü taşıyan araçların kayıtlarının tutulduğu Ulaştırma Müdürlüğü kaldırıldı ve bu işlemleri de bundan sonra gümrük memurları yapacak. Kapıkule'de ulaştırmanın kaldırılması nedeniyle bilgisayarlarda programları uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz, bu nedenle giriş çıkışlar biraz yavaş oluyor. Alımlar yavaş yavaş başlamış durumda. Hafta sonuna kadar kuyruğu eritmeye çalışacağız." dedi.

Kapıkule'den yurtdışına çıkış için 20 saattir kuyrukta beklediğini söyleyen TIR şoförü Hakan Özel, "Her hafta sonu kuyruk çilesini yaşıyoruz. Yetkililere neden beklediğimizi sorduğumuz da da bilgisayarların bozulduğunu söylüyorlar. Türkiye'nin en büyük sınır kapısındaki TIR kuyruğuna bir an önce çözüm bulunmasını istiyoruz." diye konuştu.

Almanya tekstil ürünü taşıdığını söyleyen Mehmet Güngör ise, 24 saatir kuyrukta beklediğini söyledi. "Bu yollar bize dar geliyor artık" diyen Güngör, "Biz yıllardır bu kuyruk çilesini yaşıyoruz. Yetkililer bizim bu halimizi görsün artık. Bilgisayarlardaki problem nedeniyle saatlerce bekliyoruz. Alımlar çok yavaş bir şekilde ilerliyor, ne zaman çözüleceğini de bilmiyoruz" diye sitem etti.

JANDARMA 2004 YILINDA KARA UKAŞTIRMA MÜDÜRLÜĞÜ'NE OPERASYON YAPMIŞTI

Edirne İl Jandarma Komutanlığı'nca, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Kapıkule Kara Ulaştırma Şube Müdürlüğü personeline yönelik 2004 yılında 'rüşvet, haksız kazanç sağlamak' suçlamasıyla operasyonu başlatmıştı. Operasyonda Şube Müdiresi Keriman Kök ve şef Selami Avcı ile 11 personel gözaltına alınmıştı. İstanbul ve İzmir'deki 4 nakliye firması yöneticisi ile 7 kişi de yakalanmıştı. Yapılan incelemede çeşitli firmaların taşımacılığını yapan İstanbul'daki bir firmanın, Kara Ulaştırma Şube Müdürlüğü'nde görevli bir memurun hesabına yatırdığı paranın banka kayıtları da ele geçirilmişti. Memurun hesabına her ay 2- 5 bin YTL para yatırıldığı tespit edildi. Gözaltına alınan iki kişinin evlerinde de gizlenmiş dövizler bulunmuştu. Diğer iki memurun evinde TIR'lara ait özel geçiş izin belgeleri çıktı. Operasyonda adı geçen bazı memurların, geçen yıl tespit edilen sahte ücretsiz geçiş belgeleri yüzünden soruşturma geçirdikleri ve görevi ihmalden kınama cezası aldıkları ortaya çıkmıştı.

Rüşvet ve suiistimal operasyonunda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Kapıkule Kara Ulaştırma Müdiresi Keriman Kök'ün ilginç bir özelliği ortaya çıktı. Kök'ün, muhtelif dönemlerde 8 kez tayininin çıktığı ve her seferinde mahkeme kararıyla makamına tekrar oturduğu belirlendi. Yetkililer ayrıca, Kapıkule Kara Ulaştırma Müdürlüğü kadrosunda 2 müdürün görev yaptığını belirtirken, müdürlük kadrosunun tek olduğunu kaydetti.

Kök, şu suçlamalarla karşı karşıya kalmıştı: Rüşvet ve görevi suiistimal operasyonunda, sahte belgelerle gümrük işlemi yapmak, gümrük belgeleri üzerinde silinti-kazıntı yapmak, yasal olmayan yollardan temin edilen ücretsiz TIR geçiş belgesini anlaşmalı olduğu şirketlere maddi menfaat temin etmek amacıyla satarak haksız kazanç sağlamak, memuriyet görevini kötüye kullanmak ve rüşvet almak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious