Kapıkule'nin yıkımı 2007'ye kaldı

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Kapıkule Başmüdürü Mehmet Hatipoğlu, yeniden yapılması planlanan Türkiye'nin en büyük, dünyanın ikinci büyük kara sınır kapısı Kapıkule Sınır Kapısı'nın yıkımına 2007 yılında başlanacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sınır kapısındaki bütün binaların yıkılarak yerine daha modern ve kullanışlı yapılar yapılacağını söyleyen Hatipoğlu, halen 750 dönüm arazi üzerine kurulu olan Kapıkule gümrüğünün, 260 dönüm üzerine kurulacağını bildirdi.

TOBB tarafından yap-işlet-devret modeli ile yenilenecek Kapıkule'de rüşveti önlemek için yolcuların araçlarından inmeden işlem yaptırabilmesi için özel peronlar yapılacağını söyleyen Hatipoğlu, "Kapıkule, AB'nin en modern kapısı olacak şekilde yeniden dizayn edilecek. Kapıkule'deki yeni düzenlemenin tamamlamasıyla birlikte, gümrük çalışanların kadar yolcu giriş-çıkışlarının da rahat bir şekilde sağlanması planlanıyor" dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı'nın, Mayıs ayında yıkılarak yeniden inşa edileceği için araç-giriş çıkışlarının Hamzabeyli Sınır Kapısı'na yönlendirileceğini belirten Mehmet Hatipoğlu, gümrük sahasının güvenlik kameraları ile 24 saat gözetleneceğini söyledi.

Edirne Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın yürüttüğü iki ayrı Kapıkule operasyonunda toplam 107 kişi 'rüşvet almak, örgütlü irtikap, sigara ve içki kaçakçılığı yapmak' suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious