Kapıkule'nin hali perişan

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Kapıkule'de dezenfekte çukuru karmaşası yaşanıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan gümrüğünden Türk gümrüğüne giriş yapan araçlar ilk önce içi ilaçlı su dolu çukurdan geçmek zorundaydı. Her türlü bulaşıcı hastalıklara önlem amacıyla uygulanan dezenfekte çukurları para alınmasına son verildikten sonra kurudu. Kapıkule gümrüğünde bulunan 3 adet dezenfekte çukurunda şu anda su bulunmuyor. Kaptan Andreova Sınır Kapısı'ndan Kapıkule'ye giriş yapan araçlar içi boş olan dezenfekte çukurundan geçerek ülkeye giriş yapıyor. İçi boş olan dezenfekte çukurundan geçen gurbetçiler ise gelinen noktayı, "gümrükte para almak bitti, çukurlar kurudu" şeklinde yorumluyor.

Geçtiğimiz yıllarda Kapıkule Sınır Kapısı'nda yaşanan yoğunluğun temel sebepleri arasında gösterilen 'dezenfekte çukuru' uygulaması bu sene iptal edildi. Gümrükler Genel Müdürlüğü daha önce uygulamanın kaldırıldığını duyurmasına rağmen Edirne Valisi Nusret Miroğlu geçen yıl da araç başı 5 Euro para almaya devam etmişti. Bulgaristan tarafından gümrük sahasına girişte içi su dolu dezenfekte çukurundan geçiş ücreti olarak yerli plakalı araçlardan 3 Euro, yabancı plakalı araçlardan ise 5 Euro tahsil ediliyordu.

Dezenfekte çukurunun boş olduğunu gören gurbetçilerden Emel Yapar, "Kapıkule'ye gelene kadar Sırp ve Bulgar gümrüklerinden geçmek zorunda kalıyoruz. Söz konusu gümrüklerde dezenfekte havuzundan geçmeden ülkeye giriş yapamıyoruz. Mutlaka dezenfekteden geçmek zorundayız. Geçen yıl bizden 5 Euro dezenfekte adı altında para alınıyordu. Bu yıl ise bizden para istemediler ama havuzlarda da su olmadığını gördüm." diye konuştu.

Tüm dünyada etkili olan kuş gribinin ülkelere bu şekilde yayıldığına dikkat çeken diğer bir gurbetçi Avni Kurtuluş da, "Aracın lastiği ile bir çok bulaşıcı hastalıklar ülkeye giriş yapıyor. Kapıkule'de hiç bir sağlık kontrolüne tabi tutulmuyoruz. Bu hem bizim için büyük bir risk hem de ülke için büyük bir risk. Para almadıkları için havuzlar kurumuş." dedi.

Kapıkule Sınır Kapısı yetkilileri ise, söz konusu dezenfekte havuzlarının zaman zaman boşaldığını doğruluyor. Kapıkule gümrüğüne giriş yapan tüm araçların mutlaka dezenfekte havuzundan geçirildiğini söyleyen gümrük yetkilileri, "Her türlü salgın hastalığa karşı dezenfekte havuzlarını ilaçlı su ile dolduruyoruz. Her araç ise mutlaka ilaçlı suyun içinden geçmek zorunda. Zaten başka geçiş yolu yok. Bu yıl dezenfekte parası da alınmıyor." açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious