Kapkaç iddiasıyla gözaltına alınan 200 kişinin sorgusu sürüyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından düzenlenen operasyonlarda yakalanan ve kapkaç suçuna karıştıkları ileri sürülen yaklaşık 200 kişinin sorgusu sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul'da Asayiş Şube Müdürlüğü kapkaç suçuna karıştıkları ileri sürülen kişileri yakalamak için bir dizi operasyon yaptı. İlk olarak saat 16.45 sıralarında Beyoğlu Dolapdere Caddesi Ömer Hayyam Yokuşu girişinde bulunan bir halı sahada Futbol maçı yapan şahıslara polis ekipleri bir operasyon düzenledi.

Asayiş Şube'ye bağlı Yunus ekipleri, Dolandırıcılık, Gasp Büro Amirliği, Organize İşler Şube Müdürlüğü, Bomba İmha ekipleri, Çevik Kuvvet ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 200 polis operasyona katıldı. Polis ekipleri, maçın oynandığı sırada halı sahaya dört yandan kuşatarak girdi. Polis, maç yapanları ve onları izleyen şahısları yere yatırıp kelepçeleyerek etkisiz hale getirdi. Yunus ekipleri de, çevredeki vatandaşlar ve araçlarda arama yaptı. Halı sahaya giren bütün yollar polis ekiplerince kapatılırken, halı sahanın otoparkında bulunan araçlar didik didik arandı. Operasyonda 30 kişi elleri kelepçeli olarak halı sahadan çıkarıldı ve otobüslere bindirildi. Şahısların üstlerinde, soyunma odalarında ve araçlarında yapılan aramalarda, çok sayıda silah, kesici ve delici alet bulundu.

Aynı saatlerde Beyoğlu'nun arka sokaklarında operasyon yapan polis ekipleri, evlere girerek önceden tespit edilen zanlıları gözaltına aldı. Bir günde yaklaşık 200 kişinin kapkaç suçunu işlediği için gözaltına alındığı operasyonun devam ettiği ve İstanbul'da şimdiye kadar yapılan en büyük kapkaç operasyonu olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan zanlılar, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde getirilerek sorgulanmaya başlandı. Zanlı yakınları Asayiş Şubesine akın ederek gözaltındakilerle görüşmek için bir süre polisle tartıştı. Yakınları ile görüşemeyeceklerini anlayan zanlı yakınları, dışarı çıkarak beklemeye başladı. Gözaltına alınanların kapkaç suçuna karışmadıklarını iddia eden zanlı yakınları, polis ekiplerinin evlerine operasyon düzenleyerek oturan kişileri götürdüğünü ileri sürdü.

Aralarında kardeşlerinin de bulunduğu 5 yakınının gözaltına alındığını söyleyen zanlı yakını bir kadın, "Benim kardeşlerim tekstil işinde çalışıyordu. İşten geldik, oturuyorduk, geldiler, götürdülür. Evmizi de kamera ile kayıt ettiler" dedi.

Akıl hastası kardeşinin gözaltına alındığı söyleyen bir zanlı yakını ise, "Benim kardeşim nasıl kapkaç yapar? Kendine bakamıyor." diye konuştu.

Bir başka zanlı yakını ise, üniversiteye giden oğlunun gözaltına alındığı söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious