Kapkaç olaylarında cezalar arttı

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kapkaç ve yağmalama olaylarında cezaların arttırıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Çiçek, "Kimse cezalar arttırıldı da, azaltıldı da bundan dolayı bu suçların arttığına dair bir beyanda bulunmasın. Eğer bunu kamu görevlileri söylüyorsa kendi tembelliğine mazeret uyduruyor." dedi.

Çiçek, Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde düzenlenen ''kadın'' konulu ''AK Parti İstanbul'a Hesap Veriyor-Buluşalım, Konuşalım'' başlıklı toplantıda yaptığı konuşmada,böylesine sosyal ve siyasi yansımaları olar bir konu olan kadın konusu konuşulurken çok iyimser ya da kötümser olmak yerine realist olmakta fayda olduğunu söyledi. Günümüz dünyasında insan hakları konusunun öne çıktığını belirten Çiçek, insan hakları konusu içinde de kadın haklarının önemli bir yeri olduğunu dile getirdi. İktidara geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmalarda anayasa başta olmak üzere çok önemli yasal düzenlemeler yaptıklarını belirten Çiçek, "Bu hükümet döneminde anayasa değiştirilmiş önemli bir imkan verilmiş. Hak ve özgürlükler için sözleşmeler kanunlar kadar uygulanabilir bir mevzuat hükmü haline getirilmiş. Yasalarda önemli düzenlemeler yapılmış. Yönetmelikler yapılmış." diye konuştu. Yasalar değiştirildiği halde bazı şeylerin hala değişmediğini belirten Çiçek, değişmesi gerekenlerin yanında değişenlerin yeterli olmadığını, mutlak suretle bu sürecin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

"4 SENEDE BİLGİ EDİNME HAKKINI TALEP EDEN 4 KURUM GELMEDİ"

Kadın hakları konusu ve kadının siyasetteki konumunun sadece bir yasal düzenleme meselesi olmadığını söyleyen Çiçek, Türkiye'nin temel problemi olan birçok konuda zihniyet değişiminin önemine işaret etti.

Türkiye'nin artık 5 sene evvelin Türkiye'si olmadığını vurgulayan Çiçek, iktidara geldiklerinde ilk çıkarılan yasalardan birinin bilgi edinme hakkı kanunu olduğunu hatırlatarak, yasaya ilginin az olduğundan yakındı. Çiçek, "Bu kanunun yürürlüğe girdiği 4 sene oldu. Gel şu konuda bize bilgi ver diyen kurum sayısı 4'ü geçmedi. Yanlış bilgi, kirletilmiş bilgiye dayanarak her gün sizin bizim kafamızı meşgul ediyorlar. Tartışıyorlar tartışıyorlar. 10 gün sonra bu işin ne aslı var ne astarı." şeklinde konuştu. Bakan Çiçek, hükümet olarak kadın hakları ve kadının siyasette yer alması konularının üzerinde çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını cevaplandıran Adalet Bakanı Cemil Çiçek, başta kapkaç olmak üzere hırsızlık ve yağmalama suçlarına karşı yasaların yetersiz kaldığı yönündeki bir soru üzerine, kapkaç olaylarında cezaların arttırıldığını söyledi. Çiçek şöyle konuştu: "Eskiden 6 ay ile 2 yıl arasında olan ceza süreleri şimdi arttı. En az 1 yıldan başlıyor. Kimse cezalar arttırıldı da, azaltıldı da bundan dolayı bu suçların arttığına dair bir beyanda bulunmasın. Eğer bunu kamu görevlileri söylüyorsa kendi tembelliğine mazeret uyduruyor. Oturduğu masa başında (Gitsem ne olacak yakalasam ne olacak) kardeşim senin görevin yakalayıp getirmek. Ondan sonrası hakimin sorumluluğunda. Eskiden 5 gün ceza alan iki gün yatıyordu. Af çıkarmak bu memleket için en büyük beladır. En büyük kötülüktür. Bu aflar bu memleketin canını okudu. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana 48'e yakın af çıkarılmış geçmişte. Cezalar arttırıldı. Cezaevlerinde kalma süresi arttırıldı. Bu işin neticeleri yavaş yavaş görülüyor."

Bu arada salonu dolduran katılımcılar arasında çok az erkek vatandaşın bulunduğu gözlenirken, Bakan Çiçek kendisine yazılı sunulan sorular arasında dış politikadan, sosyal güvenlik konularına kadar birçok soru varken, kadın ve kadın sorunlarına yönelik soruların azlığına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious