Kapkaççılara 4'er yıl hapis cezası verildi

  • Giriş : 10.02.2007 / 00:00:00

Son yıllarda başta büyükşehirler olmak üzere yoğunlaşan kapkaça ağır cezalardan biri de Diyarbakır'dan geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır İstasyon Meydanı civarında akşam saat 20.00 sıralarında yürürken görüşme yapan Sedat Adıyaman'ın telefonunu gasp eden Veysi E. kaçarak ileride kendisini bekleyen Murat İ.'nin motosikletine binerek uzaklaştı.

Telefonunu gasp edenlerden şikayetçi olan Sedat Adıyaman, sanıkların eşgalini polise verdi. Kısa bir süre sonra yakalanan Veysi E. ve Murat İ., hakkında hazırlanan iddianamede kapkaç suretiyle hırsızlık yaptıkları gerekçesiyle TCK'nın 37/1 maddesi yollamasıyla 142/2-b ve 63 maddeleri gereğince cezalandırılması istendi.

Kapkaçılık yapan 2 kişinin yargılaması Diyarbakır 6 Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı.

Duruşmada müşteki Sedat Adıyaman, "Telefonum rahmetli babamdan yadigardı. Bu yüzden ucuzdu. Değeri belki 5 YTL bile etmezdi. Ancak sağladım ve görüşme yapabiliyordum. Zaten konuşurken aldılar. Ancak sanıklardan Murat'ın annesi 2-3 kez evimize gelerek oğlunun affedilmesini istedi. Bu yüzden sanıklara acıdığım için şikayetçi değilim" şeklinde ifade verdi.

Yargılamanın sürdüğü 5 ay boyunca cezaevinde kalan sanıklar Murat E. ve Veysi İ. ise hırsızlık yapmadıklarını ileri sürerek beraat istedi.

Mahkeme heyeti, "Sanıklar her ne kadar atılı suçu işlemediklerini savunsalarda, müştekinin karalı ve tutarlı anlatımı, bunu destekler dosyada mevcut tutanaklar, müştekinin sanıkları net bir şekilde görüp teşhis etmesi ve buna ilişkin canlı teşhis tutanağı ele alındığında sanıkların birlikte suç işleme kararı doğrultusunda müştenin telefonun kapkaç süretiyle gas ettikleri anlaşılmış olup cezalandırılmalarına karar verilmiştir. Sanıklar Murat İ. ve Veysi E.'nin müştekinin cep telefonunu çekip almak süretiyle hırsızlık suçu işlediği yapılan yargılama ve toplanan deliller sonucu anlaşılmakla suçun işleniş şekli ve suçta kullanılan araç gözetilerek her 2 sanığın eylemine uyan TCK'nın 37. maddesi yollamasıyla 142/2-b maddesi gereğince taktiren ve teştiden ayrı ayrı 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiştir" diyerek kapkaççıları cezalandırdı.

Yargıtay'a giden dosyanın onanması halinde cep telefonunu kapkaç suretiyle gas geden Murat İ. ve Veysi E. 2 yıl 6'şar ay hapis yatacak.

İsmini vermek istemeyen sanık avukatı, müştekinin davacı olmamasına rağmen mahkeme heyetinin eylemi cezalandırdığını belirterek, verilen cezanın ağır olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious