Kapkaçı önlemek için alarmlı çanta yaptı!

Kapkaçı önlemek için alarmlı çanta yaptı!.10551
  • Giriş : 16.02.2006 / 00:00:00

Ülkemizde son yıllarda özellikle büyük şehirlerde yaşanan kapkaç olaylarının önlenebilmesi için yetkililer çeşitli tedbirler alırken, vatandaşlar da kendilerince bazı çözüm yolları üretmeye çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çantayı yapan Şaban Ali Yazıcı (38) ve Muhammet Önder (45) isimli vatandaşlar, icatları sayesinde kapkaç olaylarının önüne geçilebileceğine inanıyor.
Rize'nin Ardeşen ilçesinde oturan ilkokul mezunu Şaban Ali Yazıcı ile lise mezunu olan arkadaşı Muhammet Önder, ülkemizde son yıllarda artış gösteren kapkaç olaylarına dur diyebilmek için 'alarmlı çanta' yaptı. 'Kapkaç terörünün önüne geçebilmek için neler yapabiliriz' diye kafa yoran mevsimlik işçi Yazıcı ve market işletmeciliği yapan Önder, icatlarının kapkaç olayların önlenmesinde etkili olacağına inanıyor. Sistemin kapkaççıların bu tür olaylara girişmesine engel olacağına vurgu yapan Yazıcı ve Önder, bu şekilde bayanların kendilerini daha da güvende hissedeceğini ifade etti.

Yaptıkları alarmlı çantanın kapkaççıların korkulu rüyası olacağını iddia eden Muhammet Önder, "Ülkemizde artan kapkaç olaylarına dur diyebilmek için böyle bir sistem geliştirdik. Kapkaççılar çantaya çaldıkları zaman alarm çalmaya başlayacak. Kapkaç esnasında alarm çalacağı için hırsız ya panik yapıp çantayı atacak, ya da sokaktaki vatandaşlar sesi duyup ona engel olacak. Ayrıca, alarm nedeni ile kapkaççının takibi kolaylaşacak. Bu sistemin kapkaç olaylarını önleyeceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Küçüklüğünden beri elektronik işlere karşı bir merakı olduğunu belirten Şaban Ali Yazıcı, bu tür icatlar yapmaktan sevk aldığını dile getirdi. Yazıcı, daha önce de, 'çanta mangal, musluk suyundan elektrik üreten sistem' gibi değişik icatlar yaptığını belirtti. Yazıcı, son yaptıkları, alarmlı çantanın kapkaç olaylarının önlenmesinde bayanlar için bir güvence olacağını söyledi. Alarmlı çantayı çok güvenilir bulduğunu söyleyen Gönül Arslan isimli bayan, bu çanta sayesinde kapkaççıların kapkaça teşebbüs edemeyeceklerini belirtti. Arslan, kapkaç olaylarının çok yaşandığı illerde bayanlara böyle bir çanta kullanma tavsiyesinde bulundu.

Yazıcı ve Önder, yaklaşık 50 YTL'ye mal ettikleri ve noterden adlarına tasdik ettirdikleri alarmlı çanta sisteminin seri üretiminin yapılması için çanta imalatı yapan firmaların ilgisini bekliyor. Alarmlı çantanın özellikleri: Çantanın küçük ceplerinden birisine ses çıkartan küçük bir alarm makinesi yerleştiriliyor. Alarmı devreye sokacak olan anahtar ise çantanın omuz askısının bir ucuna yerleştiriliyor. Bu iki düzenek de çantanın omuz askısının içerisinden geçirilen bir kablo ile birbirine bağlanıyor. Çıtçıtı andıran anahtar aynı zamanda çanta ile omuz askısını bir birine tutturan çıtçıt görevini de görüyor. Hırsızlar, bayanın elinde yada omzundaki çantayı çalmak için asıldığında alarm düğmesinin bulunduğu yerden çantanın askısı açılıyor ve alarm çalmaya başlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious