Kaplarda bekletilen sular ishal yapabilir

Kaplarda bekletilen sular ishal yapabilir.8085
  • Giriş : 29.07.2007 / 16:20:00

Sağlık Bakanlığı, özellikle büyük şehirlerde başlayan su kesintilerine karşı uyarılarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaşın kesintilerinden etkilenmemek için kaplarda ve depolarda su biriktirdiğine işaret eden bakanlık, "Suyun saklandığı kaplar temiz olmalı, su dolu plastik kaplar güneşte bekletilmemelidir." uyarısında bulundu.

Su kesintilerinden sonra şebekeye gelecek suyun berraklaşıncaya kadar akıtılmasının ishalin önlenmesi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı.

Su sıkıntısının, kişisel ve çevresel temizliği zorlaştırdığına işaret eden Sağlık Bakanlığı, enfeksiyon hastalıklarının da yetersiz temizlikten kaynaklandığına vurgu yaptı. "Su kesintileri nedeniyle yeterli su sağlanamaması ve hava sıcaklıklarının artmasıyla çeşitli mikroorganizmaların üremelerinin hızlanması ve hijyen kurallarına uyulmaması ile başta enfeksiyöz ishaller, dizanteri, kolera, tifo, paratifo, bağırsak parazitleri gibi su ile bulaşan pek çok hastalık görülme sıklığında artış olabilir." uyarısını yapan bakanlık, salgınlara karşı da vücudun, yiyecek maddelerinin ve giysilerin bol su ile yıkanması geleneğini devam ettirme çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious