Kaportacılık ders oluyor

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Gelecek eğitim öğretim döneminden itibaren endüstri meslek liseleri müfredatına oto gövde bakım ve boya konularının da alındığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana Motor Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Ahmet Turgay Türkmen, AB desteğindeki Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığının Adana da dahil olmak üzere çok sayıda ilde yaptırdığı sektör analizleri sonucu, otomotiv sektörünün en çok ihtiyaç duyduğu ara teknik eleman ihtiyacının kaportacılık konusunda olduğunun belirlendiğini kaydetti. Sektör ihtiyacı dikkate alınarak 2006-2007 eğitim öğretim yılından itibaren başta motor meslek liseleri olmak üzere endüstri meslek liselerinde oto gövde bakım ve boya bölümlerinin kurulacağını kaydeden Türkmen, “biz de bu kapsamda okulumuzda bir bölüm açarak kaporta konusunda eğitim vermeye başlayacağız” dedi.

Akademik eğitim yok

Kaportacılığın Türkiye’de usta çırak ilişkisiyle öğrenildiğini ve bu konuda akademik bir eğitim bulunmadığını kaydeden Türkmen, yeni kurulacak bölümlerin bu alanda kalifiye ara eleman yetiştirilmesi konusunda bir ilk olacağını söyledi. Türkiye’de kalifiye ara teknik eleman ihtiyacının her sektörde çok fazla olduğunu, üniversite kapısındaki yığılmanın ve üniversiteli işsizler ordusunun, meslek liselerine yapılacak yatırımla azaltılabileceğini kaydeden Türkmen, bu konuda devlet ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious